В много от не толкова развитите страни в света тлее жестока епидемия. В много от тях са направени няколко хиляди теста на милион. Те могат да си отглеждат там варианти, които може да не бъдат добре посрещнати. 

Това заяви председателят на българското дружество по фармация проф. Георги Момеков в ефира на Нова тв.

Мисля, че с течение на времето все повече хора ще искат да се ваксинират, като видят ефекта от имунизацията. 

"В много малко държави няма да има никаква ваксинация. Не зависи от усилията на СЗО да има равномерно разпределяне. Ваксини ще получат развитите страни. Не си мисля, че ще можем да се отървем все пак от коронавирусната инфекция", смята той.

"Няма как една ваксина, базирана на иРНК да промени нечие ДНК", категоричен е професорът.

На въпрос дали наистина с ваксини ще ни чипират, Момеков отвърна:

"Трябва да дефинираме първо понятието чип. После трябва да се разбере как ще протече подготвянето на хората, които ще слагат ваксините. Те не биват подготвяни от хора с наметала от някоя черна империя", коментира той иронично.

"По отношение на векторните ваксини, съвсем скоро излезе една публикация, в която се казва, че, ако интервалът между двете ваксини се удължи до 3 месеца, то имунитетът става много по-силен. По отношение на ваксината на "Пфайзер" и "Модерна", не мисля, че има какво да се подобри точно по тяхната ефективност", категоричен е той.