Прогноза: Може ли да бъде създадена „европейска” отбранителна организация вместо НАТО?
Големият европейски потенциал изкушава западните политици да търсят военна независимост
Париж по същество не се нуждае от НАТО, но „европеизацията” на отбраната означава за членовете не само ръст на политическото влияние, но и непосредствена икономическа изгода. Военните разходи на ЕС (без Великобритания) приближават $150 млрд.
Доколко Париж може да разчита на подкрепата на останалите членове от ЕС? Първо, затъналите в дългови кризи или балансиращи на техните граници икономики не могат да си позволят исканото от Вашингтон повишение на военните разходи. На Италия и Испания са им нужни допълни средства съответно $20 млрд и $15 млрд, каквито те нямат. Гърция поддържа високи военни разходи заради Турция, но изглежда на Атина ще е по-изгодно да членува в друг алианс.
Позицията на източните европейци и балтийците е напълно предсказуема, но перспективата за снижение на помощта от ЕС на фона на нарастване на военните разходи вероятно ще намали градуса на тяхната русофобия, която се цени все по-малко.
По такъв начин решаваща остава позицията на Берлин. Цената на въпроса за Германия е $31 млрд., Холандия - $7,5 млрд, Белгия - $5,5 млрд. Сумите са големи, но за благополучните „северни” икономики те са поносими.
От друга страна германците едва ли приемат сериозно фактора за външна заплаха, а достатъчно мощната военна промишленост ще я нареди на второ място в потенциалния алианс.
Потенциално нов блок на мястото на НАТО е възможен, но създаването на армия е икономически изгодно в епохата на „евтините пари”, която няма да продължи вечно. Напълно е възможна и парадоксалната ситуация в западната част на европейския континент в резултат да се окажат две паралелни военни структури, които ще възпроизведат традиционния разкол между германския север и латинския юг.
Какъв може да е потенциалът на новата система? Сумарната численост на армиите на европейските членове на НАТО (с приспадане на Великобритания) надвишава 1,2 млн души. С изключване на архаичните армии на България и Румъния „пълноценните” войски на ЕС наброяват над 1 млн души.
Ако те се интегрират в единна система, това ще бъде повече от достатъчно да гарантират сигурността в рамките на алианса. В не ядрена война този потенциал може да представлява заплаха дори за Русия.
Към 2013 г. Франция разполагала с 360 ядрени боеприпаса, при това атомните й подводници са въоръжени с ракети с далечина 9000 км.
Сумарният тонаж само на френския флот е приблизително равен на руския, а с големи флотове разполагат Испания и Холандия, не трябва да се забравят Германия и Италия. Ако се пренебрегне стратегическият компонент, то потенциалният еврофлот може дори да е равен на руския.
С други думи предположенията, че с разпадането на НАТО на западните граници на РФ ще възникне военен вакуум, са твърде недалновидни. От друга страна обаче именно този внушителен военен потенциал стимулира в част от европейския елит желание да се избави от ставащата все по-скъпоструваща опека от страна на Вашингтон.
Екип на БЛИЦ (по чужди публикации)
Последвайте ни
0 Коментара: