Предсрочните парламентарни избори са почти неизбежни и за тях има два хоризонта - през лятото или евентуално през късната есен на тази година. Това обобщение направиха пред „Труд” политолози и социолози, потърсени за коментар за устойчивостта на четворната коалиция във властта.

„Логично е предсрочните парламентарни избори да са до края на годината, защото има много проблеми, за които все още няма решение”, заяви пред „Труд” политическият психолог проф. Антоанета Христова.

„С много висока сигурност ще има и парламентарни избори. Не съм врачка, но това ми е усещането”, обяви Христо Иванов в доклада си по време на националната конференция на „Да, България”, на която запази поста си на председател.

С уточнението, че обединението „Демократична България” няма да търси умишлено разпадане на коалицията, Иванов обобщи, че „тя е много сложна и противоречи на всички закони на нормалната политическа логика, с изключение на един - криза”.

„Коалицията засега стои добре. Има още работа за вършене, добре е да я свършим преди изборите. Опитът ни показа, че колкото по-често са изборите, толкова повече пада избирателната активност, което не е добре.

Необходим е известен период от време, в който хората да повярват, че могат и добри неща да се случат”, отговори задочно на Христо Иванов относно прогнозите му за разпадане на управленската формула Ива Митева (ИТН). Пред Нова телевизия Митева вметна, че може би „Христо Иванов е по-чувствителен”.

По същото време, но пред БНТ Веселин Калановски увери, че „Демократична България” няма „да клати лодката на това управление”.

„Ще преследваме целите, които сме си поставили, но когато става въпрос за такава широкоформатна коалиция, трудно може да се каже, че тя ще издържи пълен мандат”, каза Калановски.

От БСП към момента се въздържат от официални коментари, но депутати от червената парламентарна група също дават краткосрочен живот на сегашната управленска формула.

Социалистите отчитат нарастващото недоволство от непоследователността и бавните решения от страна на „Продължаваме промяната”, а вариантът да се излезе от властта за местните избори през 2023 година вече е доста нереалистичен.

„Тази управленска коалиция няма да има толкова време за работа при системата проба-грешка, която се демонстрира”, отбелязаха председатели на червени структури в страната.

Депутати от различните парламентарни групи пък дадоха да се разбере, че министър-председателят Кирил Петков все по-трудно успява да е балансьор в отношенията между избраниците желанието за още и нови постове на коалиционните партньори.

Проф. Румяна Коларова: Допускам и преструктуриране на мнозинството 

Като изключим сценария с разпад на някоя от четирите парламентарните групи, за да се стигне до предсрочни избори, необходими са две условия - първо, икономически сътресения, на които кабинетът не може да намери ефективно решение и второ, сериозно и трайно разместване в отчитаната от социолозите електорална подкрепа за управляващите.

Това означава ПП да загуби значителна част от своята подкрепа и същевременно някоя от останалите три партии да регистрира сериозен ръст, което да я мотивира да тръгнат към предсрочни избори. Всеки един от коалиционните партньори има различна тежест в парламентарното мнозинство. Затова те имат и различен потенциал да предизвикат предсрочни избори.

Ясно е, че ако „Продължаваме промяната” поискат предсрочни избори, те почти сигурно ще се случат. Но ако някой от останалите малки партньори тръгне към предсрочни избори, този ход може да доведе просто до преструктуриране на парламентарното мнозинство.

Ако коалиционните партньори искат здраво да държат БСП в коалицията, те просто не трябва да допускат променят изборното законодателство.

Прогнозата ми е, че е по-вероятно да има преструктуриране на парламентарното мнозинство. Това не означава, че ще се направи нова коалиция, а че може друга парламентарна група да подкрепи правителството, дори без да влиза в него.