Световната икономика е изправена пред нова Голяма депресия
Дори и да се избегне най-неблагоприятният сценарий под формата на война, икономиката при всички положения ще бъде засегната от глобални кризисни явления
Задълбоченият анализ на макроикономиката изпраща недвусмислени негативни сигнали. Днес има огромни неравенства в заплатите и богатството, точно както в края на 20-те години на миналия век, преди да започне Голямата депресия.
В продължение на няколко години потреблението на енергия е толкова ниско, колкото през 20-те години на миналия век, а напоследък по различни причини увеличението на този показател е спряло напълно.
Прогнозираните тенденции са описани от експерта икономист от Холандия Гейл Тверберг.
Каква е съществената разлика?
Съществената разлика днес е, че нивата на дълга на правителството на САЩ вече са на изключително високи нива. Увеличаването на дълга сега крие глобална опасност, предупреждава експертът.
С математическа точност събраните исторически данни показват силна връзка между увеличените енергийни доставки, икономическия растеж и преобладаващото разпределение на доходите.
Тенденцията е, че световната икономика може да премине от растеж към свиване поради намаляване на енергийните ресурси (по различни причини), което може да доведе до финансова нестабилност и сериозен политически конфликт.
Темпът на растеж на световното енергийно снабдяване намалява от много години, въпреки че най-лесните (и най-евтините) изкопаеми горива за извличане обикновено се произвеждат първи.
Преход към по-сложни източници
С прехода към по-сложни източници (ВЕИ, нови видове зелена енергия), изискващи инвестиции или технологии, цената на енергията ще се повиши и ще намали енергийната наличност на населението на планетата. Всичко това ще доведе до криза.
Първите признаци на предстояща криза са прегрят финансов пазар, фалити на развитите страни, фалити дори на добре известни банки, преследване на свръхбогати хора, обвинявани за „проблемите на обществото“, и накрая войната като изход от някои на проблемите.
Дори и да се избегне най-неблагоприятният сценарий под формата на война, икономиката при всички положения ще бъде засегната от глобални кризисни явления, заключава експертът.
Последвайте ни
2 Коментара: