Доминирането на долара в света ще отслабне, тъй като все повече страни изразяват недоволство от влиянието на Съединените щати, заяви в колона за The National Interest Крисчън Уитън.

„Доминирането на щатския долар е под въпрос в дългосрочен план. Не само правителствата на Иран и Северна Корея, но и Русия, Китай, Саудитска Арабия и някои други страни не харесват властта, която Вашингтон има поради притежаването на най-мощната резервна валута“, цитира автора медия.

Както отбелязва експертът, Китай предприема стъпки, за да се изолира от риска от финансови санкции, подобни на тези, наложени от Вашингтон на Русия, „включително безпрецедентната експроприация на чуждестранните резерви на Москва“.

Така Пекин вече намали притежанията си от американски облигации, въпреки постоянното натрупване на долари в резултат на небалансираната търговия.

„Големи страни като Бразилия, Индия, Индонезия и държавите от Персийския залив отказаха да се присъединят към икономическите санкции на Вашингтон и ще бъдат отворени към валутна система, по-малко зависима от долара“, подчерта Уитън.

Той също така посочи, че някои руски банки вече могат да прехвърлят средства и да издават заеми в юани извън западния SWIFT механизъм, използван от повечето банки.

Авторът цитира примера на Саудитска Арабия, която обмисля да приема плащане за петрол от Китай в юани вместо в долари.

„Това е много малко начало, но е напълно възможно да има повече алтернативи на всички международни финансови транзакции чрез долара, което ще доведе до намаляване на търсенето му в света“, заключи Уитън.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук