Западът пропуска същността на истинската игра на Владимир Путин в Украйна, тъй като той може да не атакува тази страна, а да удари нейната икономика, пише The National Interest.

Както отбелязва списанието, като се има предвид, че страховете от военна инвазия удрят Украйна по-силно от танковете, западните правителства трябва да обърнат повече внимание на косвените последици от своите изявления, както и да подкрепят финансово Киев.

„Ние изпускаме истинската игра на Русия в Украйна. Може би това не е военен удар, а нещо друго.

Съдейки по днешната вълна от новини, авиокомпаниите може да спрат международните полети до Украйна още утре, тъй като застрахователните компании няма да разширят застрахователното си покритие за тази страна при сегашните условия. Резултатът ще бъде реалното въвеждане на забранена за полети зона над цялата страна “, пише The National Interest.

Ударите върху икономиката на Украйна следват един след друг. Чуждестранните инвеститори избягаха от страната, докато граждани на други страни се стичат по летищата по съвет на западни служители, които им казват да напуснат Украйна. Украинската валута се търгува на рекордно ниски нива. Способността на Украйна да набира капитал на международните пазари сега е практически нулева.

Тук си струва да разгледаме хронологията на събитията. Русия изгражда военна групировка на границата и отправя редица политически искания в духа на максимализма: признаване на руска сфера на влияние в Източна Европа и правото да се влияе върху суверенитета на Украйна.

Западните страни не се поддават на този изнудване. В същото време те предупреждават гражданите си за опасността, позовавайки се на информация за предстоящото нападение. В същото време те посочват, че Владимир Путин „все още не е взел окончателно решение“, но хората тук вече не ги слушат.

В Украйна става все по-тревожно. Страхувайки се, че масираната руска инвазия ще доведе до многобройни жертви, американските служители предприеха необичайни стъпки. Те открито съобщават разузнавателни данни, които обикновено не се оповестяват публично; те говорят за провокации, инсценирани зверства и хиляди възможни смъртни случаи.

Такава откровеност е удивителна. „Ню Йорк Таймс“ например отбелязва с възхищение, че „след като руският президент Владимир Путин се включи в продължила десетилетия информационна война, САЩ сега се опитват да победят учителя си в неговата собствена игра“.

Москва обаче също следи отблизо какво се случва. Въпреки че западните служители внимателно дозират публикуването на такава информация, Кремъл знае, че поне част от информацията, която обикновено минава през затворените канали, вече може много добре да намери път във вестниците направо от брифингите в Белия дом или Държавния департамент.

Имайки предвид всичко това, си струва да се върнем към застрахователите, които застраховат самолети, летящи през Украйна. Тези хора не знаят абсолютно нищо за Украйна, но виждат танкове навсякъде.

И тук правителството на Украйна, което вече изпитва недостиг на средства, трябва да отпусне допълнителни няколкостотин милиона долара - или действително в страната ще бъде създадена забранена за полети зона. В същото време нито един руски изтребител не е излетял.

Исканията на Москва имат политически характер. Москва се опитва да подкопае украинската икономика и да оказва натиск върху президента Владимир Зеленски или да отстъпи, или правителството му да падне.

Застрахователната катастрофа, която очевидно никой не е предвидил, се разигра само за няколко часа. И това със сигурност не е последното събитие от този род, като се има предвид, че сега нервите на всички са на ръба.

Засега целта на Русия е да въоръжи страховете от инвазия, както и мегафона на глобалните комуникации. Целият свят наблюдава заснежените полета, натъпкани с безкрайни редици руски танкове, камиони, ракетни системи по украинската граница. Светът скоро ще спре да им обръща внимание, ако те останат там.

Наистина, застрахователните агенти не са толкова опасни, колкото артилерията. Но украинците все още трябва да купуват хранителни стоки, да плащат наем, да водят децата си на училище и да живеят живота си. Но ако икономиката им се срине, това ще стане много по-трудно.

Както показаха събитията от 2008 г., икономическите кризи подкопават морала и водят до промени в политиката. Като се има предвид огромния брой оръжия, насочени към Украйна, и факта, че всеки човек има в джоба си най-голямата машина за слухове в историята, Украйна е заплашена не само от руската армия.

Забравете калта и танковете. Време е да поговорим за пропаганда, паника и натиск. За да избегнат паника, западните правителства трябва внимателно да обмислят страничните ефекти от информацията, която огласяват. Те също така трябва да предприемат всички възможни мерки за защита на украинската икономика.

И накрая, те трябва да си партнират със социалните медии, за да укротят дезинформационните бури, които толкова лесно се образуват по време на криза.