Руският президент Владимир Путин постигна геополитическа победа над Съединените щати и Европа, според редакционна статия в британското издание The Telegraph.

Според авторите на статията европейските държавници отказаха да действат като единен фронт срещу Москва, претенциите на Брюксел за важна роля на външнополитическата арена се оказаха неоснователни, а САЩ се ограничиха до войнствена реторика.

„Киев е видял колко малко неговите съюзници наистина са готови да направят за него“, се отбелязва в статията. Русия, както се казва в публикацията, спечели: Украйна най-вероятно няма да бъде приета в НАТО, а "Северен поток 2" е готов да доставя газ за Европа.

По-рано американският президент Джо Байдън заплаши , че в случай на „агресия“ срещу Украйна, САЩ и техните съюзници ще наложат експортен контрол и финансови санкции срещу Русия, ще предотвратят пускането на „Северен поток 2“ и ще създадат дългосрочни последици, които ще подкопават икономическата и стратегическата конкурентоспособност.

В понеделник финансовите министри от Групата на седемте (G7) се съгласиха да наложат санкции срещу Русия в случай на „инвазия“ в Украйна. 

Помощникът на Байдън по националната сигурност Джейк Съливан каза миналата събота, че Съединените щати, Европейският съюз, Великобритания, Канада и други страни са готови да отговорят категорично на руската „инвазия“ в Украйна, като отговорът ще включва същия пакет от строги икономически санкции срещу Москва.

Миналия петък съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан каза, че Русия може да започне „инвазия“ в Украйна по време на Олимпийските игри в Пекин. 

Освен това, както съобщава американското издание Politico, в същия ден Байдън каза на съюзниците, че Русия може да извърши „атака“ срещу Украйна на 16 февруари. Британските таблоиди определят часа за "нашествие" за сряда в 03:00 местно време. Кремъл посъветва украинците да настроят будилник, за да не проспят „нашествието“.

Говорителят на външното министерство Мария Захарова каза, че западните страни не се нуждаят от реални основания за налагане на санкции срещу Русия, достатъчно е информация и политическо прикритие. Тя нарече провокативните изявления за „инвазията“ в Украйна подигравка със здравия разум и украинския народ. 

Министерството на външните работи подчерта, че страните от НАТО умишлено изфабрикуваха мита за „заплахата от нахлуване“ на Русия в Украйна, след като Москва поиска гаранции за сигурност от Запада. Министерството на външните работи подчерта, че координираната информационна атака срещу Москва има за цел да дискредитира справедливите искания на Русия за гаранции за сигурност.

Ръководителят на държавната корпорация "Роскосмос" Дмитрий Рогозин изрази увереност, че истерията за "непосредствената заплаха от нахлуването на Русия в Украйна", разигравана от англосаксонците на записки, ще намери своето място в учебниците по специална пропаганда и военни провокации.

Русия многократно отхвърля фалшивите оценки на САЩ за подготовката за инвазия в Украйна. Москва твърди, че САЩ са разработили план за специална операция за влошаване на ситуацията около Украйна и обвиняват Русия за това. 

От Кремъл обясниха, че информационното напрежение около движението на руските войски през негова територия се нагнетява , за да се демонизира Русия и да се позиционира като „агресор“. Външният министър Сергей Лавров обвини САЩ, че предизвикват военна истерия близо до границите на Русия.

Руският външен министър Сергей Лавров заяви , че Западът е във военна лудост, говорейки за желанието да "накаже" Русия за предполагаемо планираната "атака" срещу Украйна. В същото време той увери, че Русия е готова за всякакви развития в сферата на сигурността. Руското външно министерство подчерта, че Русия няма да атакува никого , като нарече неприемлива дори идеята за война между нашите народи.