Крайните цели на руската интервенция в Украйна и досега остават неясни. Това коментира Любомир Кючуков, директор на Института по икономика и международни отношения. пред „Фокус“

„Това, което поне на терена е очевидно, че действително Русия предпочита да блокира големите градове, но не да пристъпва към тяхното завладяване, освен територията на юг в страната, където според мен, за ключово значение ще бъде съдбата на Мариупол, който ако бъде завладян, това действително осигурява сухопътния коридор между Русия и Крим.

И също така, това, което се вижда в руския подход, е тактиката за унищожаване на военни обекти на територията на Украйна. Как ще се развият оттук нататък събитията и докъде до достигнат военните аспекти на този конфликт, можем само да гадаем“, посочи анализаторът.

Според него Русия няма интерес от марионетно правителство в Киев.

Ако Русия иска да фиксира някакво статукво след войната, когато и каквото да бъде това статукво, което да бъде по някакъв начин защитимо, то може да бъде само резултат от достигане на договорености с легитимното украинско правителство, тоест, с президента Зеленски и правителството, което в момента е в Киев, посочи Кючуков.

Фактът, че беше създаден пряк канал за комуникация между Русия и Украйна е от ключово значение за договаряне на примирие и спиране на войната. По принцип говоря.

Но в момента общото впечатление е, че като че ли досега преговорите протичат при относително ниска интензивност и без видимо чувство за спешност, каза още той.

Китай засега се дистанцира от конфликта, но не осъжда руските действия. В крайна сметка, може би ако геополитически план някой може да спечели от този конфликт, това до голяма степен е Китай – и в икономически, и в политически план, допълни международният анализатор.