САЩ ни атакуват със списък "Магнитски" - какви ще са последствията за уличените лица и случайност ли е преди изборите?

"Това не е случайност, имам основание и извеждам от обстоятелството, че при предходните избори - юли месец 2021 година, също бяха обявени лица, включени в списъка "Магнитски". Смятам, че не е случайно", каза адвокат Людмил Рангелов пред Bulgaria ON AIR.

Попитан дали това е намеса във вътрешните дела на България, адвокат Димитър Марковски отговори така: "Очевидно, че този момент, в който се оповестяват тези лица, които са политически ангажирани с определени партии, може да се търси езикът на логиката, който да доведе до положителен отговор. Има намеса във вътрешнопартийния живот на държавата, защото виждате какъв е и общественият отзвук."

Според адв. Рангелов няма как прокуратурата да се отклони от действия по проверка на твърденията, които се съдържат като добавка на лицата.

"Последиците обаче са предвид търговската и финансовата свързаност в световен мащаб за тези физически лица, освен да посещават САЩ и вече Великобритания, блокирането на тяхното имущество и активи, които се намират на територията на САЩ, най-осезаеми последствия ще ги почувстват, когато се опитат да работят с банки. Всички банки, кредитни карти са свързани с финансовата система на Америка и в много случаи банките ще започнат да отказват да откриват сметки на тези лица, да извършват каквито и да било трансакции", допълни той.

Адвокат Марковски затвърди думите му и също подчерта, че последиците ще са сериозни.

"Последиците по мерките на глобалния закон "Магнитски" се приравняват от икономистите и специалистите като "гражданска смърт". Ограничителните действия и мерки към физическите сили на практика са свързани с блокирането на техни авоари на територията на САЩ. Последиците прерастват и в търговски дружества, които са контактували с тези физически лица. Включително ограничаване по разплащане на международната система SWIFT", подчерта той.

Адвокат Рангелов поясни, че това е административен акт, който може да се обжалва пред ОФАК.

"Обаче лицето, което го обжалва, трябва да представи много сериозни доказателства защо не трябва да бъде в този списък. Много е сериозна проверката и са малки шансовете да се получи такъв резултат. Ако ОФАК откаже да придвижи процедурата по изваждане от списъка, тогава този отказ може да се обжалва пред съд и обикновено това е Федералния съд на Вашингтон", каза още той.

А самата процедура стига до президента и държавния секретар на САЩ, но все пак адвокатът заяви, че това е мярка, която е до живот.

"Лицата, които са попаднали под санкциите на глобалния закон, са малко в положение в презумпция за виновност - тоест ти трябва да докажеш своята невинност. В закона "Магнитски" не се борави с понятието "доказателства", борави се с достоверна информация. Лошото е, че хората, които попадат под санкциите му, изпадат в трудно положение да се борят срещу информация, която се приема предварителна, че е добра и достоверна", добави адвокат Марковски.

Колегата му припомни, че санкционираните са главно лица, които по някакъв начин са свързани с Русия.

"Фокусът върху глобалния закон се съсредоточава върху лица, които пряко ръководили, или са били на ръководни постове с областта на енергетиката. Знаем, че българската енергетика в голяма част е зависима от руската", припомни адв. Марковски.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук