Двудневна лекция, от която политиците могат да научат много, стига да се вслушат в посланията й - това е един от изводите от приключилата в София Международна конференция „STOP HATE SPEECH“, организирана от българската прокуратура и Европейската еврейска асоциация. 

Повечето от българските участници във форума се обединиха около тезата, че политиците често са изразители на езика на омразата, който обичайно ескалира по време на кризи и в навечерието на войни. Така бе в Русия преди нахлуването на войските на Путин в Украйна. Така е на моменти и в България, откакто страната ни цикли в развитието си без постоянно действащ парламент, без стабилен редовен кабинет и работещи институции в непрекъснати предизборни кампании.

Днес речта на омразата атакува толерантното ни по традиция общество от различни страни - от трибуната на парламента, от телевизора, в тролея, парка и социалните медии. Тя е на път да се превърне във всекидневен спътник на хората и неизбежно оказва влияние на тяхното поведение и действия. Омразата дори прокопа пропаст между самите политици до степен да не могат да говорят с опонентите си - дори в името на хората, които за тях са преди всичко електорат, пише "Стандарт".

Не е случайно, че конференцията роди нов термин „политици на омразата“. Негов кръстник бе психологът Деян Колев, председател на Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“. Той и други участници изброиха ярки примери на политическа реч на омразата, които по една или друга причина не са стигнали до наказания в съда. През 2014 г. лидер на партия нарече от трибуната на Народното събрание ромите „нагли озверени човекоподобни“, припомни Колев. Политическа партия пък обвинила в свой документ Организацията на евреите в България „Шалом“, че води антибългарска политика, съобщи изпълнителният директор на организацията Юлия Дандолова. На ЛГБТИ общността в страната също не е лесно. Не трябва повече да се допуска насаждащият страх и омраза Луков марш, забранен със съдействието на прокуратурата през последните 2 години, добави тя. 

Факт е обаче, че в България актове на антисемитизъм, ксенофобия и расизъм, както и престъпления от омраза има, но в много по-малка степен от други европейски държави. Нетолерантността се проявява в отношенията между част от хората, стимулирани от агресията на политически лидери, прилагана често за трупане на дивиденти пред  избирателите.

Според участници във форума „STOP HATE SPEECH“ основополагаща за разпространението на езика на омразата в България, както и за състоянието на държавата, е кризата на лидерството и липсата на толерантни водещи политици. Нужно е адекватно образование, силни неправителствени организации, обективни медии, активни граждани. Ако разчитаме само на прокуратурата и съда да спират речта на омразата, значи имаме проблем, бе една от позициите, изразени от участници във форума.

Надявам се посланията от успешната конференция да бъдат чути от политиците, каза главният прокурор Иван Гешев. Огромният проблем с омразата е, че българи мразят българи и така не вървим напред, а воюваме едни с други, коментира той. 

Що се отнася до политиците на омразата, днес не е нужно те да се посочват поименно. Известни са. По-важното е те самите да осъзнаят, че излъчваната от думите им омраза се наслагва и мултиплицира у хората и рано или късно ще се обърне срещу тях. Времето тече и то по-бързо, отколкото те очакват. 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук