WP: Турция блокира "практическите действия" на НАТО срещу Беларус
След срещата ICAO реши да разследва инцидента с аварийното кацане на ирландската авиокомпания Ryanair в Минск
"Според двамата дипломати, говорейки при условие за анонимност поради частния характер на дискусиите, Турция използва правото си на вето, за да блокира всякакви действия [на НАТО] срещу Минск, който запази официално партньорство със [северноатлантическия] съюз" , - посочва текста на публикацията медия.
В сряда Северноатлантическият съвет излезе с изявление, призоваващо за незабавно международно разследване на инцидента с Ryanair в Минск и освобождаването на Роман Протасевич и София Сапега.
В четвъртък организацията проведе непланирана среща на 36 дипломатически представители в Съвета на ИКАО по повод инцидента със самолета Ryanair във въздушното пространство на Беларус на 23 май. В него участваха и представители на Беларус, Ирландия, Литва, Полша и Украйна. След срещата ICAO реши да разследва инцидента с аварийното кацане на ирландската авиокомпания Ryanair в Минск.
По време на срещата на ИКАО Русия се обяви за честно и прозрачно разследване на незаконна намеса в дейността на гражданската авиация.
Нека ви напомня, че в неделя, полет на Ryanair, пътуващ от Атина до Вилнюс, направи аварийно кацане в Минск след съобщението за взрив на борда. Командата за приемане на „минирания“ самолет е дадена от президента Александър Лукашенко.
На борда беше основателят на опозиционния Telegram-канал Роман Протасевич, признат в Беларус като екстремист; той беше задържан от белоруските служители на реда.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен призова Международната организация за гражданска авиация (ICAO) да разследва инцидента с Ryanair. Съединените щати се обявиха за спешното свикване на среща на ИКАО относно действията на Беларус. ICAO заподозря беларуските власти в нарушаване на Чикагската конвенция (за международната гражданска авиация).
Законодателите от САЩ, Великобритания и ЕС призоваха за отстраняването на Беларус от ИКАО, като спряха способността на Минск да използва Интерпол и други международни организации "за по-нататъшни атаки срещу демокрацията в Европа". Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг поиска международно разследване на инцидента с Ryanair.
В отговор на действията на Минск Брюксел реши да забрани на беларуските авиокомпании да летят над територията на ЕС, европейските компании бяха посъветвани да откажат полетите над Беларус. Великобритания, Ирландия, Норвегия, САЩ, Франция, Естония, както и Белгия и Германия се споразумяха да координират санкциите срещу Беларус.
Международната организация за гражданска авиация (ICAO) потвърди получаването на заявление за официално спиране на полетите над територията на Беларус. Беларус покани представители на ICAO, IATA, EASA, както и на авиационните власти на ЕС и САЩ да проучат инцидента с аварийното кацане в Минск на самолета на ирландската авиокомпания Ryanair.
Последвайте ни
0 Коментара: