Извънредно: Голяма новина за блокираните астронавти в Космоса
Капсула на „Спейс Екс“ с нов екипаж се скачи с МКС, като проправи пътя на Буч Уилмор и Суни Уилямс към дома
Капсула на „Спейс Екс“ с нов екипаж се скачи с Международната космическа станция (МКС), като проправи пътя на астронавтите Буч Уилмор и Суни Уилямс към дома.
Двойката трябваше да бъде на МКС само осем дни, но поради технически проблеми с експерименталния космически кораб, с който пристигнаха, те са там вече повече от девет месеца, припомня Би Би Си.
Астронавтите трябва да започнат пътуването си обратно към Земята по-късно тази седмица.
Кадри на живо показаха как SpaceX Crew Dragon се скачва с МКС и отваря люка. Астронавтите прегърнаха своите колеги в нулева гравитация.
Астронавтите, заедно със своите колеги от МКС - Ник Хейг от НАСА и космонавтът от Роскосмос Александър Горбунов, ще бъдат заменени от четирима астронавти - от Русия, Япония и двама от САЩ.
Започва пътуването към Земята
Предаването на екипажа ще продължи два дни, след което старият екипаж трябва да започне пътуването си обратно към Земята.
Според Дана Вайгел, ръководител на програмата за МКС, обаче е възможно да има малко допълнително забавяне, тъй като се изчаква условията на Земята да бъдат подходящи за безопасното влизане на връщащата се капсула.
Астронавтите са започнали да се подготвят за предаването още миналата седмица. Те постоянно повтарят, че са щастливи да бъдат на борда на космическата станция, а Суни Уилямс я определя като „щастливото си място“.
Буч и Суни пристигнаха на МКС в началото на юни 2024 г., за да тестват експериментален космически кораб, наречен Starliner, който е построен от аерокосмическата фирма „Боинг“, конкурент на „Спейс Екс“.
Мисията беше отложена с няколко години заради технически проблеми при разработването на космическия кораб, а проблеми имаше и по време на изстрелването му и скачването с МКС.
Това включваше проблеми с някои от двигателите на Starliner, които щяха да бъдат необходими за забавяне на космическия кораб при навлизане в земната атмосфера, и изтичане на хелиев газ в двигателната система.
Никакъв риск
НАСА реши, че няма да поеме дори малък риск да върне Буч и Суни със Starliner, когато имаше възможност да ги върне с капсулата Dragon на „Спейс Екс“. НАСА реши, че най-добрият вариант е това да стане по време на планирана ротация на екипажа, въпреки че това би означавало астронавтите да останат на космическата станция няколко месеца.
От „Боинг“ постоянно твърдят, че би било безопасно да върнат Бъч и Суни на борда на Starliner, и бяха недоволни от решението вместо това да се използва капсулата на конкурента.
Както президентът Доналд Тръмп, така и главният изпълнителен директор на „Спейс Екс“ Илон Мъск заявиха през февруари, че Буч и Суни е можело да бъдат върнати у дома по-рано.
Последвайте ни
Все още няма коментари