ЕК публикува указания и съвети за промените след Brexit!
"Това очевидно ще доведе до съществени проблеми за гражданите и предприятията", заявява Еврокомисията, цитирана от dnes.bg.
Търговските отношения ще се уреждат по правилата на международното право и от същия час ЕС ще започне да прилага митнически тарифи към британските стоки по всичките си граници. Това включва проверки и контрол за митническите, санитарните и фитосанитарните стандарти, както и проверка на съответствието с нормите на ЕС.
Еврокомисията предупреждава, че "този контрол може да доведе до значително забавяне на границата".
От часа на раздялата британски фирми и граждани нямат право да получават безвъзмездни средства от ЕС, както и да участват в процедури за обществени на ЕС. Брюксел е поел временни и едностранни ангажименти, за да гарантира продължаването на въздушния, морски и наземен транспорт, някои програми като студентската “Еразъм”, както и плащането по вече започнали проекти с евросредства, но тъй като ответни не са взети от Великобритания, се очакват сериозни затруднения при пътувания, участия в европроекти и по отношение на социалните плащания и социалните права.
Промените ще са значителни и за гражданите и най-вече за правата им на свободно придвижване. Британските граждани ще подлежат на паспортни и митнически проверки при влизане в ЕС. Те няма да имат право да използват отделните ленти, предоставени за извършването на проверките на ГКПП на граждани на ЕС, и при влизане ще подлежат на обстойна проверка на всички условия за влизане на граждани на трети държави. Това означава, че документите за самоличност трябва да имат валидност поне 3 месеца от датата на пътуването и няма да могат да остават в ЕС повече от 90 дни без виза. Багажът и другите стоки, пренасяни от или с пътниците, влизащи в ЕС от Обединеното кралство, ще подлежат на митнически контрол.
Пътниците, пренасящи повече от 200 цигари, над 1 литър твърд алкохол, над 4 л вино или над 16 л бира трябва да ги декларират с митническа декларация и да минат през червената зона на митниците. Същото се отнася и за парфюми, електроника, кафе и чай, надвишаващи 300 евро.
Притежателите на британски паспорт ще имат право на възстановяване на ДДС на закупени в ЕС стоки.
Паспортите на домашните любимци ще престанат да са валидни в ЕС от датата на напускане на Великобритания и собствениците им трябва да извадят такива за неевропейски държави, ако искат да пътуват с тях в Съюза, както и да им направят допълнителни ваксинации според страната на пътуване. За всяко влизане в ЕС те трябва да вадят и ветеринарно-санитарен сертификат, издаден от ветеринарен лекар.
Ще бъде забранено пътниците да носят в багажа си и лозаро-винарски или цитрусови растения за засаждане, както и картофи за семе, застрашени растителни и животински видове.
Парите в брой или ценни книжа не бива да надхвърлят 10 000 евро, предупреждава Еврокомисията, или да бъдат декларирани.
Лицензия за собственост ще се изисква за носенето на стари книги и карти, мебели и други антики.
След Brexit автомобилите с британски номера повече няма да се нуждаят от застраховка “Гражданска отговорност”, а само от "Зелена карта".
След напускането на ЕС от Великобритания повече няма да е възможно издаване на разрешителни за планирано лечение на Острова, а европейските граждани трябва да се обърнат към застрахователя си, за да проверят дали той ще им покрие евентуални разходи при спешен случай. Британските граждани в Европа повече няма да бъдат лекувани безплатно при спешни случаи.
Прекратява се и възможността европейски граждани да се обръщат към британски консулски мисии при нужда, ако в съответната страна няма дипломатическо представителство на тяхната държава. Отменят се и правата на пътниците за компенсации при забавяне или отмяна на полети и резервации за други видове транспорт с британски превозвачи.
Отпадат и евтиният роуминг, ограниченията за таксите при ползване на банкови карти на територията на ЕС, както и на притежателите на карти и телефони на британски оператори в Европа.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!
Последвайте ни
0 Коментара: