Излишните покупки са нещо, за което всеки един потребител е виновен. Портокаловият сок, за който сме влезли в супермаркета, се превръща в 2 торби с покупки, повечето от които далеч не толкова необходими, а някои дори абсолютно ненужни. Точно този вид непредвидени разходи обаче влияе върху бюджета ни повече отколкото си мислим. За това и от британското издание NorthJersey.com дават 7 съвета как да намалим разходите си и да увеличим спестяванията.

На първо място потребителите трябва да спрат да купуват едни и същи дрехи. Противно на очакванията, подобни харчове, характерни повече за представителките на нежния пол, най-много вредят на джоба. „Трябва да спрете да си взимате една и съща дреха във всички цветове на дъгата“, препоръчват в сайта.

Според психолога по потребление Кит Йаров хората купуват дрехи в любим цвят, а допълнителната бройка в друг цвят обикновено бива забравена и не се носи. „Това са пари, хвърлени на вятъра“, коментира още той, цитиран от изданието. Потребителите трябва да намалят и употребата на пластмасови прибори, тъй като макар и евтини, с времето тяхната парична стойност се покачва и все повече започват да тежат на финансите ни.

Малките ежедневни покупки като кафе например също допринасят за излишните харчове. „За 2 чаши кафе на ден можете да хвърлите 8 долара, а това е много“, коментира професорът по психология в университет Уайданър Рос Стайнам. След кафето се нареждат технологиите – за да няма неприятни изненади и непредвидени разходи, авторите препоръчват да следим отблизо техниката у дома и да внимаваме при потреблението.

От друга страна, какви приложения сваляме на смартфоните също е от значение, тъй като повечето от тях предлагат покупки и ъпгрейди срещу заплащане. Последните две места са заети от талоните за намаления и от разходите за сладки изкушения. Първите са предпоставка за по-големи, съответно и по-скъпи покупки, а вторите са абсолютно излишни и не засищат потребителя. 

„На 1 януари се бележи ново начало, а това само по себе си е психологическа причина да започнеш на чисто“, коментира Стайнам, цитиран от в. Монитор.