Азиатските борсови индекси стартираха седмичната търговия с повишения, с които изтриха част от петъчните загуби.

В Китай и Хонконг индексите получиха подкрепа и от изявлението на Китайската централна банка в края на миналата седмица, че ще пренастрои монетарната си политика в съответствие с влошаващата се глобална икономическа среда и търговските противоречия със Съединените щати. 
 
Alibaba Group пък отчете рекордни продажби в размер на 213.5 млрд. юана (около 30 млрд. долара) в т. нар. "ергенски празник" (Singles Day), който в Китай се чества на 11 ноември. Компанията организира специални разпродажби в този ден за десета поредна година, с което той се превърна в най-голямото еднодневно пазаруване в света.
 
В петък акциите на компанията поевтиняха с близо 3% на борсата в Ню Йорк, с което понижението им от началото на годината достигна 16% заради общия негативен тренд при китайските технологични компании. 
 
Тази сутрин в Хонконг водещият индикатор Hang Seng отчете минимално повишение от 0.1% в началото на търговията днес, докато в континентален Китай Shanghai Composite се повиши с 0.9 на сто. 
 
Японският Nikkei 225 също регистрира символичен ръст от 0.1%, а в Австралия ASX 200 добави 0.3 на сто. Изключение от общата позитивна тенденция днес направи южнокорейският KOSPI, който регистрира понижение от 0.5 на сто. 
 
На стоковите пазари петролът също възстанови част от загубите, реализирани през последните седмици, след като Саудитска Арабия заяви, че ще намали износа си с 500 000 барела дневно през декември в опит да ограничи излишното предлагане на пазара.

Според експертите, примерът й вероятно ще бъде последван и от останалите държави от ОПЕК, тъй като през уикенда картелът предупреди, че през 2019 г. ще промени "пазарната си стратегия". 
 
Това бе изтълкувано от пазарните участници като сигнал, че страните от организацията на петролните износители вероятно ще съкратят добивите догодина, за да предотвратят по-нататъшния срив на цените. 
 
Тази сутрин фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през декември поскъпнаха с 0.8%, до ниво от близо 61 долара за барел, а тези на сорта Брент добавиха 1.3% към стойността си, до 71.50 долара за барел. 
 
Златото остана почти без промяна на ниво от 1208 долара за тройунция.