Азиатските акции поевтиняват днес, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп шокира пазарите с нови мита на вноса от Бразилия и Аржентина, с което възобнови опасенията относно търговското напрежение в световен мащаб.

Междувременно слабите данни за фабричното производство в САЩ засилиха негативните нагласи на пазарите.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI губи 0.37% за деня, докато австралийският основен индекс падна с над 2% и е на път да запише най-лошия си ден от два месеца.

Индексът на китайските сини чипове CSI300 губеше 0.62%, преди да изтрие загубите си и да приключи сутрешната сесия без промяна. Японският Nikkei се понижи с 0.61%.

В няколко съобщения в Twitter вчера Тръмп обяви, че ще наложи мита върху вноса на стомана и алуминий от Бразилия и Аржентина, с което атакува “огромната девалвация на валутите”, според него.

Противоположно на неговото твърдение и Бразилия и Аржентина се опитват да оскъпят валутите си спрямо долара.

Опасенията около южноамериканските мита доминираха на пазарите днес, но реакцията на Китай относно антиправителствените в Хонконг също охлади пазарните нагласи, казва пред Ройтерс Стивън Далиан, пазарен анализатор в CommSec в Сидни.

“Пазарите са изключително чувствителни на всякакви добри или лоши новини относно спора между САЩ и Китай, както и относно отношенията на САЩ с други държави,” допълва още той.

Китай заяви вчера, че няма да позволи щатски военни кораби и самолети да посещават Хонконг и също така обяви санкции срещу няколко неправителствени щатски организации, насърчаващи протестиращите да “участват в екстремистки, насилствени и криминални действия.”

Пазарните нагласи се влошиха допълнително от данните на Института за управление на доставките, които показаха, че производственият сектор в САЩ се свива в четвърти пореден месец през ноември.

Това изтри оптимизма на пазарите относно фабричните данни за Китай, публикувани в предходните няколко дни.

Вчера щатският индекс Dow Jones изгуби 0.68%, до 27 861.52 пункта, S&P 500 се понижи с 0.59%, до 3 122.45 пункта, а технологичният Nasdaq падна с 0.94%, до 8 584.20 пункта.

Вчерашният спад при S&P500 бе най-големият в рамките на един ден от 8 октомври насам.

Негативните нагласи при акциите повишиха цените на облигациите днес. Доходността по 10-годишните щатски облигации падна до 1.8258%, в сравнение с 1.836% вчера, докато тази по двегодишните книжа се понижи от 1.614% до 1.608%.

На валутните пазари доларът поскъпна с 0.15% спрямо йената - до 109.15, докато еврото отстъпва с 0.05% спрямо щатската валута - до 1.1072.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, нараства с 0.08%, до 97.934.

Цените на петрола продължиха да нарастват вследствие на очаквнаията, че ОПЕК и нейните съюзници може да се съгласят да засилят ограниченията в производството на суровината на срещата си тази седмица.

Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпнаха с 0.33%, до 61.12 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол добавиха 0.39% към цената си, до 56.18 долара за барел.

Златото поевтинява леко, губейки 0.02%, до 1 462.07 за тройунция.