"Противоречиви са тенденциите на пазара на труда. Върнахме се към най-ниските нива на безработица от началото на промените в България - около 4,9%, а предвид идващия сезон, който ще осигури заетост - вероятно ще стигнем и 4%.

Нашето проучване отчита, че около 40% от фирмите твърдят, че са засегнати от случващото се в Украйна, но други около 40% твърдят обратното. Ръстът на разходите за електроенергия и суровини се отразява на всички, продължава увеличението на заплатите, хора няма. Това е ситуацията". 

Анализът направи пред БНР Георги Първанов, член на УС на Българската конфедерация по заетостта, като обобщи, че очакванията им са за рекордно ниска безработица, ръст на заплатите и тотален недостиг на кадри във всички области.

По думите му има надежда в това, че към българския пазар на труда ще се привлече част от украинците бежанци у нас:

"Проучването ни показва и увеличаване на търсенето на персонал, основно в София, Варна, Бургас и един съвсем минимален спад в Пловдив. Позитивни са очакванията за тази година".

Първанов подчерта, че и в България се е проявил феноменът на хора, които не са се завърнали на пазара на труда след Covid пандемията и ограниченията.

"Когато търсим кадри, трябва да мислим в по-широк обхват как да се реши този демографски проблем. Не е нужно да откриваме топлата вода. Това, което направиха останалите източноевропейски страни, е връщане на емигрантите от чужбина. Второто решение е привличане на българи от малцинствата в други страни, които искат да се установят тук.

Третото - привличане на квалифицирани чужденци от ЕС или от трети страни, които виждат добри перспективи за живот в България", обясни експертът по човешки ресурси.