България е държавата на икономическите аномалии – с едно от най-ниските нива на безработица, и с най-нисък Брутен вътрешен продукт (БВП) на човек от населението в Европа. Това означава, че у нас работа има, но тя се заплаща много по-малко, отколкото в другите страни от Еворсъюза, съобщава bTV.

Ниско ниво на безработицата

Официално безработицата у нас е под 5% и дори намалява спрямо миналата година. Работа има, но желаещи да работят – не, поне в някои браншове.
Почти 1 млн. българи (900 000) нито работят, нито учат. Това е 1/6 от населението на България.

Близо 900 хил. българи нито работят, нито учат
Само 160 000 от тях са записани в бюрата по труда и влизат в официалната статистика за безработни.

Кой не работи


Ето какво показват данните на Агенцията по заетостта за групите, които най-често са без работа:
– 170 000 са младите българи под 30 години, които нито работят, нито учат. Голяма част от тях нямат квалификация, нито опит или живеят в малки села и градове и трудно пътуват;
– Най-голям брой са безработните сред етническите малцинства – 350 000;

– 290 000 са основно майки с деца. В Европа има мярка майките да бъдат върнати на работа с намалено работно време. У нас обаче малко фирми я предлагат. Само 2% от работещите се възползват от нея. Това е най-ниският процент в цяла Европа;
– Трудно се реализират на пазара на труда хората в предпенсионна възраст. 340 хиляди от тях не могат да си намерят работа.
Тревожна е и прогнозата, че през 2050 г. страната ни ще е изгубила 1/3 от работната си ръка. Това освен проблем на пазара, ще доведе и до колапс в пенсионната система.

Най-търсените професии


Най-търсените професии за хора с висше образование са медицински сестри, учители, лекари, инженери.

Търсят се още сервитьори, бармани, шивачи, строителни и  машинни работници.
Пред първите три месеца на годината са отворени близо 40 000 работни места, а до края на годината  ще се отворят близо 200 000.
Браншовете, които имат най-голяма нужда от нови работници са: IT секторът, строителството, транспорта и сезонното търсете в туризма и ресторантьорството.

Търсят се още работници за текстилната индустрия, търговията и електрониката.


Как ще се отрази бежанската вълна от Украйна
Украинската бежанска вълна не е първата, която държавата трябва да овладее.
Очаква се обаче украинците по-бързо да се адаптира, защото много бързо усвояват нови умения и езиците са подобни. Освен това образователната система на България и Украйна са много сходни.

Как украинската бежанска вълна ще промени пазара на труда предстои да видим.
Бизнесът прогнозира временно увеличение на безработните, но пък отпадането на COVID мерките може и да доведе до обратното.