Министърът на енергетиката Александър Николов обяви какви средства са предвидени за компенсация на цената на газа.

"Към момента и с оглед на това, че се работи тази седмица в контекста на последното ценово решение на КЕВР, се търси максимален размер на тези компенсации и трябва да се получи съгласие от Европейската комисия. В началото на следващата седмица ще уведомим за размера", обясни Николов в студиото на bTV.

"Идеята е да се намери подходящ баланс и да се гледа целия отоплителен сезон за 3 месеца напред, за януари и февруари трябва максимален ресурс. 

Вследствие на действията на Министерството на финансите, Министерството на енергетиката разполага с ресурс до февруари. Ще смекчим стреса на гражданите. За следващите 3 месеца общият размерна средствата е 200 милиона лева, но те са според ценовото решение, достъп на "Булгаргаз" и т.н. 

Когато се гледа едно държавно дружество, то трябва да се управлява в нов мащаб", каза още енергийният министър. 
 

"Дружеството, което отговаря за преноса („Булгартрансгаз“), казва, че има възможност не за едно трасе, а има две алтернативни трасета за достъп и след това излиза изпълнителният директор на дружеството, което се грижи единствено за търговската дейност („Булгаргаз“) и говори за транспорт“, посочи Николов.

Според него е недопустимо да се говори за забавянето на интерконектора с Гърция като единствена причина за недоставяне на азерския газ, „когато има възможност да се реализира финансова полза за държавата и обществото“ с 4-5 алтернативни варианта по линия на точката за достъп на синьото гориво, но нищо не е направено по тези варианти.

"Ако се направи, ще има изключително позитивен ефект за потребителите – поне няколко процента понижение надолу (…) Ако се промени миксът, който „Булгаргаз“ представя на КЕВР, може да надхвърли 10%“, подчерта Николов. На този фон, той повтори вчерашното си изказване от пленарната зала, че сегашната ситуация води до загуби от до 1,5 млн. лева на ден.

По темата с изнасянето на газ от „Чирен“ Николов коментира за „Булгаргаз“, че „когато се гледа едно държавно дружество, то следва да бъде управлявано така, че да носи максимална полза. Опитите така да се управлява, че да е удобно за себе си или по начин, който не е в обществен интерес, са странни“.