Финансовият министър обяви с колко пари планират да се вдигне минималната пенсия
Инфлацията притеснява всички, но според данните на НСИ тя не е чак толкова висока, каза Валери Белчев
Министърът на финансите Валери Белчев отговаря на въпроси на граждани и медии в рубриката "Властта говори! Открито" във фейсбук страницата на Министерския съвет.
"Това, че няма редовно правителство не означава, че Министерството на финансите ще спре да работи. Ние сме длъжни да пазим стабилността в държавата и да спазваме закона. А законът изисква министерството да внесе бюджет. Оттам нататък в ръцете на партиите и Народното събрание е да прецени каква част от него ще възприеме и как ще го актуализира", обясни Белчев.
"За пенсионни реформи не можем да говорим от позицията на служебен кабинет. По отношение на пенсиите е много важно абсолютната стойност на дохода на пенсионера да не спада", на мнение е финансовият министър.
"Досега имаше минимална пенсия от 300 лв. и COVID добавка от 120 лв., което прави доход от 420 в. Нашата цел е този доход да не спада, което означава да продължим да плащаме същите средства. За да избегнем риска, когато свалим COVID мерките изведнъж парите на пенсионерите отново да спаднат на 300 лв., направихме предложение базовата пенсия да се повиши на 370 лв. Остатъкът до настоящата COVID добавка да бъде нова добавка. Нашето предложение е тя да стане 60 лв., така че сумата да стане 430 лв. След като пандемията приключи, тогава в най-лошия случай пенсионерът с минимална пенсия ще взима 370 лв.", обясни Валери Белчев.
"Инфлацията притеснява всички, но според данните на НСИ тя не е чак толкова висока. Засили се в края на годината заради ръста на електроенергията и газа. По последни прогнози вероятно темпът в рамките на следващите няколко месеца ще бъде овладян, така че не очаквам шокови инфлации в рамките на следващата година", смята финансовият министър.
"Не планираме да издаваме нов дълг и е твърде вероятно да имаме малък излишък", отговори той.
Предвижда се да постигнем дефицит от порядъка на 2,9%.
"Възможността да теглим дълг е от порядъка на 10-12 милиарда. Не казвам, че ще се наложи да теглим всичко това, но планът ни е да заложим таван, който да достига до лимита. Би било разумно и напълно нормално да планираме международна емисия, защото местният пазар е сравнително ограничен. Като държава най-малкото имаме нужда от диверсификация по линия на дълговете", на мнение е Белчев.
"По настоящите правила общините се финансират по определен механизъм. В момента не можем да променим този механизъм. Това би могло да направи едно редовно правителство", поясни финансовият министър.
"Трябва да мислим и за работодателите. Ако прекалено много се вдигне минималната работна заплата, рискуваме да фалираме прекалено много фирми и хората да останат без работа. Това е един баланс, който работи на базата на търсенето и предлагането. Трябва да мислим за бизнеса, не само за заплатите", каза Валери Белчев.
"Колкото повече се вдигат цените, толкова повече трябва да се вдигат заплатите. Не мога да отида в едно предприятие и да кажа колко да плащат. Това е пазарна икономика и нека да се погрижим по-скоро бизнес климатът да е добър. Оттам нататък това са отношения между работодатели и служители", обясни финансовият министър.
"В никакъв случай не предвиждаме да се вдигат данъци. Да не забравяме, че те са един субект, който се определя от Народното събрание. В настоящия план не предвиждаме каквото и да е било увеличение на данъци", категоричен бе той.
Последвайте ни
4 Коментара: