Десет милиона души от Европа, Азия, Африка са изправени пред гладна година. Войната засяга двете държрави, които заедно произвеждат близо една трета от световната пшеница. Цената на зърното в световен мащаб се вдига с 21%.

По-високите разходите за гориво, високите цени на торовете и необходимостта от изхранване на все по-голям брой бежанци, както и изменението на климата, ще увеличат заплахата от глад през 2022 г., пише Forbes, цитирано от Money.bg.

Трудно ще се намерят решения за подобна криза обаче. Трудно се намират краткосрочни решения. Най-големият производител на торове Nutrien обяви, че планира да увеличи производството с 20%, но цените са толкова високи, че много от производителите в света все още няма да могат да си ги позволят.

Преди войната в Украйна 26 милиона бежанци, рекордно число в историята, разчитаха на помощи и правителствени организации за това да бъда изхранени. Войната в Украйна увеличи бежанците с още около 10 милиона.

Световната програма по прехранване на ООН очаква разходите й да нараснат със 71 милиона долара на месец само заради конфликта. Според организацията се е наложило да се намалят дажбите в Йемен на над 16 милиона души.

Близкият изток и Северна Африка са особено уязвими от по-високите цени на храните, според Световната програма по прехранване на ООН. Ливан внася около половината от пшеницата си от Украйна. За Тунис процентът е 42%, а за Йемен 22%. Цените на храните в световен мащаб вече са най-високи за всички времена, а за тези, които трябва да заменят украинската пшеница, цените ше бъдат още по-високи.

Русия вече ограничи износа на пшеница и царевица, а земеделският министър на Украйна заяви, че пролетната реколта може да бъде много ниска. От Украйна се спря износа на месо, сол, захар, елда, овес, просо и ръж.

Високата цена на тора също изправя пред трудности селскостопанските производители. Цените на азотните торове са се увеличили четири пъти от 2020 г.

Според експерти химическите торове са необходими за получаване на големи добиви и изхранване на нарастващото световно население.

Когато цените на торовете започнаха да растат, Министерството на земеделието на САЩ обяви, че ще създаде фонд от 250 милиона долара за инвестиране в алтернативни и произведени в САЩ торове. Правителството на Бразилия, което внася много торове от Русия, също инвестира в алтернативи. Междувременно по-рано този месец френският президент Еманюел Макрон сигнализира за подкрепа за повече инвестиции в този сектор.

"Eвpoпa и Aфpиĸa щe бъдaт дecтaбилизиpaни пo oтнoшeниe нa xpaнaтa, зapaди cитyaциятa в Уĸpaйнa", ĸoмeнтиpa Maĸpoн пpeди мaлĸo пoвeчe oт ceдмицa. "Щe тpябвa дa пpeoцeним нaшитe пpoизвoдcтвeни cтpaтeгии", зaяви тoй.