Гърция ни цака с менте домати от Африка
Фалшификацията на документите се извършва на пристанището в Солун
Фалшификацията на документите се извършва на пристанището в Солун. Там става и преетикетирането на стоката, която без проблем влиза у нас като гръцка.
Проблемът обаче е, че като няма ясен произход, не се знае с какво са третирани зеленчуците и дали препаратите не са забранени в Европейския съюз. Другият проблем е, че се продават на занижени цени и подбиват родните производители. Нигерия е най-големият производител на домати в Африка.
Някои фермери и най-вече търговци сега подхвърлят друг горещ картоф - въведената преди седмица наредба на Българската агенция за безопасност на храните за задължителен анализ за остатъчни пестици на някои плодове и зеленчуци, внасяни от ЕС.
Цената на анализа е 420 лв. с ДДС и е за сметка на търговеца. Дребни производители и търговци излязоха вчера на протест на граничен пункт „Кулата“ срещу въпросната наредба. Недоволството е, че от една страна, заради анализа стоката ще се оскъпи, а от друга, че докато излязат пробите, нетрайните плодове ще се развалят.
За няколко дни наредбата претърпя корекция в полза на търговците. Според първоначалния ѝ вариант всяка партида с домати, краставици, корнишони, пипер, череши, ягоди, малини, кайсии, праскови, дини и пъпеши, която влиза от ЕС, трябва да се тества за остатъчни пестициди.
В коригирания вариант е посочено, че ако партидата има придружаващ сертификат за анализ, не е необходимо да се прави и у нас. Според специалисти 420 лв. за партида не е висока цена и не би трябвало да се отрази на крайния потребител.
Ако в един камион, който е с капацитет 15 тона, има една партида плодове или зеленчуци, излиза, че килото ще се оскъпи с 2-3 стотинки. Ако пък в търговската мрежа се забележи поскъпване, то ще е спекулативно.
Спекула е също, че в момента има розови домати за 6 лв. килограм, при положение че излизат на 2,50 лв. от оранжерията на български производител, коментира председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов.
„Защо търговците мрънкат сега? Ние като производители също плащаме за анализи за остатъчни пестициди.
За това има ясен регламент, но те са свикнали да не плащат, а само да печелят“, възмущава се Атанаска Бялкова. Тя коментира и законова вратичка, която работи в полза на търговците.
Тарикати се регистрират формално като земеделски производители с няколко декара, но продават много повече стока от тази, която може да се произведе от тях. Така се освобождават от ангажимента да издават касови бележки и да не плащат данък.
Контролът по границите ще спре нелегалния внос
Със завишения контрол за пестициди по границите на влизащите в страната плодове и зеленчуци очакваме спиране на нерегламентирания внос. Това пишат в декларация до земеделския министър Десислава Танева и шефа на Агенцията по храните проф. Паскал Желязков няколко браншови организации.
Производителите на плодове и зеленчуци считат, че засиленият контрол ще осигури продукти на трапезата на българите, които по никакъв начин няма да застрашават неговото здраве.
"Години наред в България се внасят плодове и зеленчуци второ и трето качество, а се продават като първо в търговската мрежа. Това ощетява българския производител, който става неконкурентен на внесените нискокачествени стоки със съответно по-ниска цена. Търговците вносители масово продават на едро и на дребно по-евтината стока с по-голям марж и печалба.
Много често внесените нискокачествени плодове и зеленчуци водят със себе си нови болести и неприятели, които не са типични за нашата страна, а някои от тях са карантинни и борбата с тях е изключително трудна.
Предприетите мерки също ще намалят разпространението на такива вредители и ще защитят българските производители от унищожаване на реколтата", пише още в декларацията.
Последвайте ни
1 Коментара: