Специалистите на една от от най-големите банки в света - Citi, коригираха собствената си прогноза за цените на петрола в краткосрочен план. Според нови данни се прогнозира, че цените на конвенционално западния (не руския) петрол ще паднат до $60 до края на текущата година и до $50 през 2025 г. За това пише ресурсът OilPrice.

Причината за колебанията може да са нарастващите запаси след напрегнатия пазар това лято, което сигнализира за низходяща перспектива въпреки текущото силно търсене и по-високи цени.

Тогава, след насищане, ще има глобална рецесия, смятат експерти от кредитната институция. 

Петролът възстанови загубите от началото на юни, когато съобщението на групата ОПЕК+, че може да започне да връща някои доставки на пазара през четвъртото тримесечие, изпрати негативни сигнали към пазара. 

В петък сутринта международният бенчмарк Brent Crude се търгуваше над 85 долара за барел, а американският бенчмарк WTI Crude достигна над 82 долара за барел, тъй като започнаха да се появяват признаци за затягане на физическите пазари. 

В тези завишени цифри се крие крахът на близкото бъдеще, смятат анализаторите на Citi.

Търсенето е прегрято и всички покупки отиват не в потребление и икономически растеж , а в резерви.

Ръстът на договорите ще започне да намалява през четвъртото тримесечие, което ще окаже натиск върху цените на петрола. 

Това става особено забележимо при анализ на пазара като цяло, като се вземат предвид доставките на санкциониран руски петрол.

Суровините, доставяни в Азия, значително променят пазара и пейзажа на търсенето в глобален мащаб.

Без да се вземат предвид потоците от Руската федерация, пазарът може да изглежда по-стабилен, но физическият анализ на целия обем на входящите суровини дава обратната картина.

Освен това руският петрол, въпреки всички ограничения, е по-стабилен като цена и не се очаква рязък спад дори по време на ембаргото и ценовия таван.