В България вече има сериозен инвеститорски интерес, най-вече по отношение на машиностроенето и особено в IT сферата. През 2018 г. инвестициите у нас са били с около 2,2% повече от 2017 г., а пък през 2017 г. инвестициите са били с 300 милиона лева повече от 2016 г. Такива са данните на БНБ, така че в България не липсва инвеститорски интерес. Това заяви в студиото на "Още от деня" по БНТ министърът на икономиката Емил Караниколов и добави, че за тази година се предвиждат инвестиционни проекти за малко под един милиард лева и разкриване на близо 6000 работни места.

,,Последните събития покрай Закона за горивата показаха, че има напрежение между бизнеса, тоест самият закон създава напрежение. Когато наредбата по закона беше качена за обществено обсъждане, заваляха забележките. Затова пред нас имаше три варианта за действие. Първият беше да се отмени законът, който вариант беше просто неприложим. Втората опция бе законът да влезе в сила и да се изменя в движение, което също не е редно. В крайна сметка се спряхме на третия възможен вариант – да отменим влизането на закона в сила от 28-ми януари и да се потърси баланс. Министерството на икономиката е мястото, където трябва да бъде постигнат този баланс. Смятам, че ако имаме добър диалог с всички заинтересовани страни, ще бъдем готови с корекциите много преди крайния срок да настъпи“', обясни министър Караниколов.

Той посочи още, че на този етап не може да се говори за криза в българската икономика, но все пак отчете, че има забавяне на нейния ръст.

,,При нас е важно да има повече инвеститори, както и повече инвестиции в образованието, тъй като кадрите за бизнеса тръгват именно от образованието. В тази връзка ще предложим научната дейност да бъде освободена от данък "печалба". Трябва да създадем благоприятни условия за развитие на науката, образованието и бизнеса“', посочи министърът на икономиката.