Канада нанесе болезнен удар по “Северен поток”
Всички тези проблеми са временни и тяхното решаване ще отнеме максимум няколко седмици
Доставките на газ от Русия за Европа все още не са обект на санкции - това е твърде чувствително и за двете страни. Неочакван удар беше нанесен от Канада: нейните санкции направиха невъзможен ремонт на оборудване за "Северен поток 1".
Съществуват реални рискове газопроводът да бъде напълно спрян в близко бъдеще. Парадоксално е, че подобен сценарий може да даде шанс на “Северен поток-2” да заработи.
“Газпром” предупреди, че поради ненавременното връщане на газово-помпените агрегати в компресорната станция “Портовая” от ремонт от немската компания “Сименс” и „идентифицирани технически неизправности на двигателя“ (получена е заповед от “Ростехнадзор” за временна забрана на дейностите), само три агрегата могат да бъдат използвани.
В тази връзка доставките на газ по „Северен поток“ трябваше да бъдат намалени от 167 милиона кубически метра на ден на 100, тоест с 40%.
“Северен поток-1” е най-важният маршрут за доставки на газ за Европа от Русия. Капацитетът на газопровода е 55 милиарда кубически метра газ годишно, но реално през тръбопровода се изпомпват повече - през 2021 година - 60 милиарда кубични метра. Намаляване на обема на изпомпване с 40% на годишна база означава загуба от 24 милиарда кубически метра газ.
Това е доста сериозен обем сам по себе си. Ситуацията се усложнява от факта, че други маршрути за доставка на руски газ за Европа вече работят в намален режим. Газопроводът “Ямал-Европа”, по който газът може да отива до Полша и Германия, вече не може да се използва от “Газпром” поради руските контрасанкции. "Северен поток-2" не беше пуснат по политически причини.
Украинският маршрут намали наполовина обема на транзита на руски газ заради отказа на Украйна да получава газ в една от газово-компресорните станции - “Стахановка”. Сега възможностите за изпомпване на синьо гориво през “Северен поток-1” се стесняват.
Първоначално не беше посочена причината, поради която германският концерн забави ремонта и не върна необходимите агрегати навреме. Поради това експертите логично предположиха, че това е временен проблем, възникнал поради финансови или логистични проблеми.
„Сега всички финансови транзакции, свързани с Русия, дори разрешените банкови преводи, се забавят с няколко седмици, тъй като европейските банки се презастраховат и щателно проверяват всички транзакции.
Страхуват се, защото в случай на нарушаване на санкциите ще трябва да платят глоба за много голяма сума, която надвишава приходите от подобни операции”, казва Игор Юшков, експерт от Фонда за национална енергийна сигурност. Възможно е логистични проблеми да възникнат поотделно или паралелно: промяна на маршрута на доставка на оборудване, на застраховката и други.
Всички тези проблеми са временни и тяхното решаване ще отнеме максимум няколко седмици. Оказа се обаче, че ситуацията е много по-сериозна, отколкото изглеждаше в началото.
Германският “Сименс” не може да върне турбините за “Северен поток-1” от ремонт поради канадските санкции, коментира представител на “Сименс”. От компанията обясниха, че газовите турбини за тръбопровода са произведени в Канада, доставени са през 2009 г. и са в експлоатация повече от 10 години. Те трябва да се ремонтират периодично, за да работят.
„В момента единият двигател е на основен ремонт в Монреал. По технически причини тези газови турбини могат да бъдат ремонтирани само в съоръжението на “Сименс” в Монреал, Канада. Поради канадските санкции компанията в момента не е в състояние да достави на клиента ремонтирани газови турбини”, каза представителят на “Сименс”.
„Русия получи неочакван удар, който със сигурност ще се отрази на обема на транспортирането на газ през „Северен поток 1“, докато се намери решение на проблема“, казва Алексей Громов, енергиен директор в Института по енергетика и финанси.
Според него, ако говорим за забранителни санкции на Канада, тогава германската компания определено няма да помогне на “Газпром” да реши този проблем с помощта на сиви схеми, чрез доставка на агрегати през трети страни и т.н.
Първото нещо, което трябва да се направи, е да се изясни дали е възможно да се удължи експлоатацията на блоковете на компресорната станция за известен период.
Съобщението на “Газпром” посочва две причини за намаляването на изпомпването през “Портовая”. Първата е невъзможността на да върнат газово-помпените агрегати от ремонт.
Втората е заповедта на “Ростехнадзор” поради установените технически неизправности на двигателя. Логично е да се предположи, че “Газпром” не може да изпрати този двигател на германците за ремонт, тъй като няма да е възможно да се върне обратно.
„Случва се надзорният орган да третира задълженията си формално. Ето защо си струва още веднъж да поискаме подробно обяснение от “Ростехнадзор”, за да разберем колко сериозен е проблемът или дали извеждането от експлоатация на газовите компресорни агрегати може да се забави“, твърди Громов.
“Компресорните станции обикновено разполагат със свободен капацитет в случай на непланови ремонти. Можете бързо да разрешите този проблем с помощта на "канибализъм". „Сименс” си сътрудничи с Русия от дълго време, така че компресорните станции с немско оборудване работят не само в Северен поток, но и в други газопреносни системи в Русия.
Ако за нас е важно да не загубим обема на газа, изпомпван през експортния тръбопровод, тогава има смисъл да премахваме липсващите произведени в Германия агрегати от компресорните станции във вторични направления”, казва Алексей Громов.
Стратегическата задача на “Газпром” е да замени тези вносни части.
„“Газпром” сбърка, че не замени вноса на оборудване за компресорни станции. Въпреки че преди осем години, когато санкциите тъкмо започваха, започнаха да говорят за това, че оборудването за компресорни станции, които осигуряват необходимото налягане в тръбите, изисква внимание.
В същото време Русия преди това създаваше компресорно оборудване, имаме предприятия, например заводът в Ижора. Имаме тръби руско производство, но нямаме оборудване за компресиране”, казва източникът.
Експертът припомня, че въпросът за необходимостта от смяна на оборудването на “Сименс” в компресорните станции с руски също повдигнат преди няколко години след кибератака срещу компресорна станция в Европа, обслужвана от тази компания.
„Тогава прозвуча алармата. Това означаваше, че чуждестранното оборудване, използвано в компресорните станции от Русия, може да бъде подложено на кибератаки и да бъде изключено. Това означава, че „Газпром“ трябва бързо да намери алтернатива на компонентите“, казва Громов.
Защо първоначално Русия се закачи за германския концерн? Защото „Северен поток 1“ е международен проект с чуждестранни инвеститори, включително и немски. „Сигурен съм, че използването на оборудване на “Сименс” в „Северен поток“ беше предпоставка за немските инвеститори да участват в проекта“, казва Громов.
Оттогава обаче ситуацията се е промени драстично и Русия трябва бързо да намери заместител на критичното оборудване, което включва такова за компресорни станции.
Най-лошият сценарий е, че всъщност отказът на “Сименс” да обслужва и ремонтира компресорни станции може да доведе до пълно спиране на "Северен поток 1".
Още повече, че това може да се случи скоро - през юли тази година. Факт е, че планираната годишна инспекция на газопровода "Северен поток-1" от германските надзорни органи е насрочена за 11 юли, която може да продължи до две седмици. Невъзможността за поддръжка на компресорните станции създава сериозни рискове.
„Германците са педантични хора и ако открият някакви заплахи за безопасността от използването на „Северен поток-1“, тогава газопроводът може като цяло да спре да работи по искане на германските органи за техническа сигурност. Опитите за затваряне на газопровода по политически причини в Европа се провалиха, но ако има техническа причина, тогава никой няма да може да критикува немците“, казва Громов.
Това ще бъде енергиен колапс със загуба от 60 милиарда кубически метра годишно.
„Това ще бъде поредният непредвидим черен лебед за европейския газов пазар, с негативни последици както за “Газпром”, така и за Германия.
Освен това вината ще бъде хвърлена върху “Газпром”, защото именно той като оператор на системата е длъжен да поддържа безопасността на газопровода. „Газпром“, разбира се, може да припомни канадските санкции срещу “Сименс”, но на европейците няма да им пука, тъй като канадските санкции са проблеми на „Газпром“, твърди експертът в индустрията.
Друг вариант за спиранена "Северен поток 1" е, когато останалите агрегати се повредят един по един и няма какво да ги смени, а компресорната станция няма да може да работи и да изпомпва газ през морския газопровод.
Но има "пожарно" решение на проблема чрез премахване на подобни части от други, по-малко значими компресорни станции. Засега се работи по подмяна на оборудването на германския концерн, така че да отговаря на изискванията не само на “Ростехнадзор”, но и на изискванията на европейските регулатори.
Последствията ще бъдат плачевни и за двете страни, както за Русия, така и за Европа. Цената на газа в Европа в хъбовете вече се е повишила. А спирането на "Северен поток-1" ще вдигне газа до небесата. Това заплашва преди всичко със спиране на европейската индустрия. И ако проблемът не бъде решен до отоплителния сезон, тогава и европейското население ще бъде под заплахата от замръзване.
От друга страна, подобна енергийна криза поради спирането на "Северен поток-1" може по неочакван начин да даде зелена светлина на "Северен поток-2". Нещо наистина ужаснотрябва да се случи, за да заработи този газопровод.
Загубата от 60 милиарда кубически метра газ годишно, които “Газпром” изпомпва през “Северен поток-1”, е много сериозна загуба. Това означава прекратяване на повече от една трета от доставките за Европа (от 155 милиарда кубически метра като цяло).
Последвайте ни
2 Коментара: