Азиатските акции се представят колебливо днес, след като предпазливите коментари на търговския представител на САЩ Робърт Лайтизер намалиха част от оптимизма относно това, че Китай и САЩ са близо до сделка.

Доларът запази ръста си от вчера, подкрепен от по-високите лихви по държавните облигации.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се колебаеше между положителна и отрицателна територия, докато южнокорейският KOSPI изгуби 0.25%, а японският Nikkei се понижи с 0.35%.

Индексът Shanghai Composite изгуби 0.3% след като пазарните нагласи бяха повлияни от излизането на нови слаби данни за китайската икономика. Изнесените днес данни показаха, че фабричната дейност се е свила в трети пореден месец през февруари, след като чуждестранните поръчки падат до най-ниското си ниво от световната криза насам.

Лайтизер заяви в сряда, че все още е прекалено рано да се прогнозира изхода на преговорите между Вашингтон и Пекин.

Проблемите на САЩ с Китай са “прекалено сериозни”, за да бъдат разрешени с обещания от Пекин за закупуването на повече щатски стоки, а сключването на сделка трябва да включва и начин да се гарантира, че поетите ангажименти ще се изпълняват, каза Лайтизер.

Междувременно конфликтът между Индия и Пакистан се разрасна, след като всяка от двете държави обяви вчера, че е свалила вражески изтребители на другата.

На валутните пазари, доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, остана почти без промяна на ниво от 96.097.

Индексът нарасна с 0.1% в сряда, отдалечавайки се от триседмичното си дъно, след като лихвите по щатските държавни облигации нараснаха преди излизането по-късно днес на данните за БВП на САЩ за четвъртото тримесечие.

Доларът се разменяше срещу 110.87 йени, след като се отдалечи от достигнатото в сряда дъно от 110.355.

Еврото отчита лек ръст до 1.1377 спрямо долара, след като вчера се понижи с 0.15%.

Британският паунд се търгуваше близо до осеммесечния си връх от 1.3351 спрямо долара, достигнат в предходния ден. Паундът скочи тази седмица, след като инвеститорите увеличиха залозите си за това, че брекзит без сделка е по-малко вероятен и че излизането на Великобритания от ЕС ще бъде забавено.

Цената на фючърсите на щатския лек суров петрол остава без промяна на ниво от 56.96 долара за барел, запазвайки вчерашния си ръст от 2.5%.

Суровината поскъпна, след като щатските петролни запаси неочаквано намаляха, а Саудитска Арабия отхвърли коментарите от страна на президента на САЩ Доналд Тръмп, които призова ОПЕК да спре с практиките си за оскъпяването на петрола.