Случват се тревожни неща в Българската банка за развитие. В последната година уставът е изменян 4 пъти, членът за лимитите за кредитите е изменян 3 пъти. Това заяви за bTV Десислава Трифонова, депутат от ГЕРБ.

"За първото тримесечие е декларирана куха печалба от преоценка на кредити и активи, които м.г. са били оценени от същото това ръководство с негативен аспект. Банката е на загуба. Тази година преоценяват кредитите и тя е на печалба", каза тя.

И попита: "Кой и защо е преоценявал кредити? Кой има право да го прави? Следва одитори да го направят. Повишава се финансовият резултат на банката, без да има извършени каквито и да е действия. Преоценявани ли са лоши кредити и на кои компании?".

"През задната врата се отварят врати за рефинансирани и преструкториране. Най-вероятно ще има една компания, която ще се възползва. Изведнъж в Българската банка се появи терминът "търговска тайна". М.г. нямаше такъв термин. Това е доста удобно за управляващите", уточни Трифонова.

Тя коментира и чистите финансови резултати така: "Банката върви сериозно назад. Има свиване на кредитния портфейл, демек банката не работи. Втори показател - привлечените средства е намалял с 18.7 процента. Международните кредитори не вярват на управлението на тази банка. Банковият сектор у нас е с ръст 10%".

"Трето - приходите от лихви. Спадът е с 47 процента. Сумите, които се събират от лихви, не са достатъчни дори за заплатите на надзорния съвет".

"Никой не коментира, че Валентин Михов е свързан с руски капитали. Той е завършил в Русия, работил е в Сбербанк, която има договор с Джемкорп - 2019 г. на форум в Сочи за 5 млрд. долара, там е бил и Путин. Взима се решение да се подкрепи руското икономическо влияние в Африка и да се изнасят храни за там. Валентин Михов е работил в Сбербанк. Изведнъж компанията "Джемкорп" се появява в България", уточни тя. 

"Кирил Петков е крил доклада три месеца. Когато той пристигна в НС, имаше дата - 24-ти - до миналата седмица Петков го е държал в чекмеджето си, прочел го е и не е предприел нищо", каза Трифонова.

"ДБ, като го прочетоха обаче, им се изправиха косите. Дали има руски капитали е най-малкият проблем. ДБ, спазвайки закона, опитаха да кажат, че в него пише, че има връзки с олигарси, близки до Путин", уточни тя.

От вчера издирваме Асен Василев и не можем да го открием. Оказа се, че има да пише 22 закона за еврофондове, случаят с "Джемкорп" явно също не му е важен, защото си е пуснал отпуск", добави Трифонова и добави: "Ние знаем защо са докарали "Джемкорп" в България, но искаме отговори от Асен Василев".