Министерството на правосъдието публикува за обществено обсъждане два законопроекта в изпълнение на ангажиментите на страната по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ).

Обществените консултации по проекта на нов Закон за несъстоятелност на физическите лица, известен и като Закона за личния фалит, ще се проведат до 11 декември. С него се предлага правна уредба, която да запълни празнотата в националното законодателство и да уреди производството по несъстоятелност на физическите лица, които не са търговци или предприемачи.

Според изискванията на ЕС

Законопроектът е съобразен с изискванията на актовете на Европейския съюз и особеностите на националната правна система и съгласно ангажиментите по НПВУ е предварително съгласуван с Европейската комисия.

Законът урежда условията и реда за провеждане на производство по несъстоятелност на физическите лица, в което да бъдат удовлетворени вземанията на всички кредитори. То е изцяло доброволно, образува се по искане на добросъвестния длъжник и цели справедливо удовлетворяване на неговите кредитори.

В производството са осигурени гаранции за задоволяване на жизнените потребности на длъжника чрез определяне на несеквестируемост на част от имуществото му. В производството се заплащат само прости такси, а останалите разноски са дължими в предвидени от закона случаи.

Уредена е възможност за погасяване на задълженията на добросъвестния длъжник след изтичане на 3-годишен срок от одобряване на плана за погасяване или описа на имуществото му, ако той е заплатил разноските и е удовлетворил поне частично вземанията на кредиторите.

Предвидено е още производство за несъстоятелност и за лица, които нямат доходи и имущество и са добросъвестни длъжници.

Две обсъждания досега 

Законопроектът е бил предмет на две обществени консултации през 2022 г. и 2023 г., одобряван е два пъти с решение на Министерския съвет и съответно е внасян за разглеждане в 48-ото и 49-ото Народно събрание.

Консултациите по предлаганите изменения и допълнения в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения, ще продължат до 25 ноември.

Упражняващите юридическа професия, които са длъжни да пазят професионална тайна, ще бъдат защитени при подаване на сигнали за нарушения на законодателство или актове на ЕС, застрашаващи или увреждащи обществения интерес. Изключение от това правило ще има само за информацията, станала известна на адвокатите по повод разговори и кореспонденции с техни клиенти.

В тази връзка се предлага и увеличаване на обхвата на защитата, така че от разпоредбите на закона да могат да се ползват не само работниците и служителите, но и доставчиците на услуги.

С промените се премахва и пречката да се образува производство по сигнали за нарушения, извършени преди повече от две години. Остава единствено ограничението, отнасящо се до анонимни сигнали.

Със заключителните разпоредби се предлагат изменения и допълнения на Закона за местното самоуправление и местната администрация с цел повишаване на прозрачността и отчетността на органите на местната власт. Законопроектът е предварително съгласуван с ЕК по ангажиментите по Националния план за възстановяване и устойчивост.