Перфектно владеене на арабски, норвежки, чешки или датски език осигуряват най-висока заплата в София през бюрата по труда, показа проверка в електронната трудова борса на Агенцията по заетостта.
Най-скъпоплатената длъжност, листната на борсата за столицата, е за кол център – обслужване на клиенти по телефон, електронна поща или чат. Предлаганата заплата е 3200 лева (1636 евро), информира "Телеграф".
Задължително е обаче владенеето на нетолкова популярни езици, и то на ниво С1 (напреднали). Сред изброените са също турски, испански, шведски, киргизски и руски, чешки и словашки и др. Кандидатът трябва да ползва като втори език и английски.
Сносна заплата се предлага и за автомонтьори. Столична фирма си търси човек за тази длъжност, като му предлага възнаграждение в размер на 3000 лева. Работата е свързана с ремонт на ходовата част на автомобили, смяна на масло и филтри, ремонт на спирачната уредба. Изисква се опит в професията между 2 и 5 г.
Също 3000 лева заплата се предлага и на кредитни консултанти. Задачите за тази длъжност са продажба на кредити, събиране на вноски и реклама в поверения район. Не са посочени като изисквания професионален опит или образование, нито владеене на езици или компютърна грамотност.
Столична болница пък си търси медицински сестри срещу 2000 лева заплата. Работата е на две смени с продължителност по 12 часа. Повече от медицинската сестра обаче ще получава обикновен работник, който ще се занимава с товаро-разтоварна дейност в склад за сувенири. При това работата е на една смяна с продължителност 8 часа.
Обещаваната заплата за тази длъжност е 2500 лева. Посочено е обаче, че кандидатът трябва да говори английски.
Общо 8204 са свободните работни места, листвани на електронната трудова борса към момента.