0.97% от правоимащите фирми към днешна дата са се възползвали от мярката 60 на 40. Платени са 12 млн. лв. от бюджет 1 млрд. Ако говорим за обхват на хора, това са под 2%, заяви пред Нова телевизия председателят на АИКБ Васил Велев по повод мерките, които правителството предприема в подкрепа на бизнеса.

„Най-важното число е това на инвестираните средства. В момента от 1 млрд. са 12 млн. Това е 1.22% до ден днешен", каза още той.

По думите му прекратените трудови договори само за един месец са 176 000. "От тях като извадим новоназначените, остават 106 000 души, които са загубили работа за едни месец", посочи Велев.



„За съжаление, при тази ситуация, безработните ще бъдат много повече.

Ако не се промени мярката, ние няма да се изненадаме, ако те достигнат и 500 000. Това е над 10% безработица. Това го показват и различните социологически проучвания. Според тях най-неодобряваната мярка е именно 60 на 40“, категоричен бе той.

Велев подчерта, че подкрепата на държавата не следва да е на 100%, но въпросът е каква е реалната помощ и колко е достъпна. „От мярката 60 на 40 се възползват такива фирми, които нямат нужда от нея“, смята председателят на АИКБ.

„Всички работодатели са категорични, че мярката трябва да се коригира. От Стопанската камара са абсолютно категорични за 60 на 0. Ние също сме за 60 на 0. От КРИБ са за 60 на 15, те искат да има и самоучастие на предприятието“, каза още той.

И допълни: „Към момента мярката има малък обхват и води до увеличаване на безработицата“.