От въвеждането на две тарифи за цените на тока, водата, парното и природния газ ще спечелят най-много собствениците на повече имоти и тези, които имат по-голям брой измервателни уреди, а не наистина нуждаещите се. Това са категорични политици и експерти, които обсъдиха на първо четене предложените от ИТН промени в Закона за енергетиката в ресорната комисия в парламента, пише Труд бг.

Депутатите приеха с 11 гласа “за” и 2 “въздържали се”, предлаганите текстове, след като изслушаха представители на институциите, бизнеса и мненията на народни представители.

В законопроекта е предвидено да има две тарифи за тока, водата и парното. Първата ще бъде по-ниска, но ще е само за определени количества, които от Комисията за водно и енергийно регулиране (КЕВР) ще определят.

А втората тарифа ще е по-висока, като тя отново ще се определя от КЕВР. При една от срещите между бизнеса и управляващите, фирмите получиха уверение, че втората тарифа ще бъде близка до значително по-скъпия ток за небитови потребители и чрез допълнителните приходи от битовите абонати ще се осигурят част от средствата за компенсиране на бизнеса за скъпата електроенергия.

Предложените промени ще доведат до неравнопоставеност, защото едни ще получат две помощи - за ток и за парно, а други, които не ползват услугите на топлофикациите - само една.

Освен това има примери, в които три домакинства живеят в един имот и ще получат една обща подкрепа чрез по-ниската тарифа за тока, а в други едно семейство разполага с пет имота и може да се възползва от подкрепата пет пъти, стана ясно по време на дискусията преди гласуването.

Все още има и цели етажни собствености с общ топломер, които също няма да могат да се възползват от тарифата за по-ниско потребление, обясниха още експертите.

Чрез двете тарифи няма да се постигне търсеният ефект за подпомагане на нуждаещите се, посочи депутатът от ГЕРБ и бивш енергиен министър Теменужка Петкова.

Според нея промените ще облагодетелстват собствениците на повече имоти, както и богатите хора, които просто ще разделят потреблението си, поставяйки електромер на всеки етаж на къщата си и отделен за басейна например.

Затова тя предложи подпомагането на хората за скъпия ток да става с ваучери или по друг по-справедлив начин.

Представителите на бизнеса отново поискаха предвидимост на компенсациите за скъпия ток, а не обезщетенията да бъдат гласувани почти в последния момент, за да има наистина ефект от тях.