Цените на петрола започват седмицата с ръст
Петролът продължава да се възстановява с умерени темпове, като в понеделник играчите на пазара започват с оценка на ръста на добива в САК и перспективите за добив на петрол в Либия.
Декемврийският фючърс за петрола сорт Brent на Лондонската борса ICE Futures тази сутрин поскъпва с 0,24 долара или 0,3% - до 80,22 долара за барел. При търговията в петък цената се увеличи с 0,49 долара или 0,62 % и при затварянето бе 79,78 долара за барел.
Стойността на фючърса за петрола сорт WTI за ноември, търговията, на който приключва в понеделник в рамките на търговията на борсата в Ню Йорк (NYMEX) се повишава с 0,28 долара или 0,41 % - до 69,40 долара за барел. През миналата сесия цената се увеличи с 0,47 долара или 0,68 % завършвайки търговията на ниво от 69,12 долара за барел.
По-активно търгуваният декемврийски договор за WTI в понеделник поскъпва с 0,25 долара или 0,36 % - до 69,53 долара за барел.
Както стана ясно в петък от доклада на компанията за услуги в петролния сектор Baker Hughes броят на действащите сондажни платформи в САЩ през миналата седмица са се увеличили с 4 броя до 873, което е рекорд в сравнение с 2015 г.
От началото на годината броят на платформите в САЩ са се увеличили с над 100, а добивът все още е на ниво от над 10 млн. барела на ден от февруари.
В същото време шефът на либийската държавна нефтодобивна компания National Oil Corp. (NOC) Мустафа Санал отбеляза, италианската Eni SpA и британската ВР Plc може да възобновят сондирането на границата с Тунис през първата половина на 2019 г., което по думите му може да доведе до увеличение на добива в страната „със стотина хиляди барела на ден“.
В понеделник министъра на енергетиката на Саудитска Арабия Халид ал-Фалих заяви, че страната му скоро ще увеличи добива на петрол до 11 млн. барела на ден, като в случай на нужда може да постигне добив и до 12 млн. барела на ден. Пазарът на петрол към настоящият момент е балансиран, но ако доставките спаднат с 3 млн. барела на ден, то тогава Саудитска Арабия няма да може да компенсира този спад, каза министъра.
Санкциите на САЩ срещу Иран влизат в сила на 4 ноември. В събота министъра на финансите на САЩ Стивън Мнучин заяви, че за страните, купуващи петрол от Иран ще е много трудно да получат изключение от възможните американски санкции, така, както бе по времето на президента Обама. В интервю за агенция Ройтерс в Йерусалим, Мнучин каза, че на страните ще им се наложи да намалят с много повече от 20 % покупката на ирански петрол, за да бъдат изключени от режима на санкции. Мнучин отбеляза също така, че не се очаква повишение на цените на петрола. „Цените на петрола вече се повишиха, като според моите очаквания пазарът на петрол е предвидил понижението на покупките. Смятам, че тази информация вече е отразена в цените“, заявява той.
По данни на МАЕ експортът от Иран през септември е спаднал с 800 хил. барела на ден в сравнение с второто тримесечие от 2018 г. - до 1,63 млн. барела на ден. Добивът в Иран през септември е спаднал до най-ниското ниво от 2,5 години – 3,45 млн. барела на ден.
Последвайте ни
0 Коментара: