Украйна намери виновен за зимния колапс
Страната наистина е на прага на остра зимна криза и затова предварително търси изкупителна жертва
Създаването на германското дъщерно дружество като оператор на “Северен поток-2” е номер на “Газпром”, за да застраши отоплителния сезон в Украйна, твърди РБК-Украйна.
Ако германска компания стане оператор на германския морски участък от “Северен поток-2”, газопроводът ще бъде сертифициран по-бързо и ще бъде пуснат в експлоатация. Според украинския вестник това ще доведе до рязко намаляване на транзита на газ към ЕС през Украйна до края на отоплителния сезон.
Това ще застраши снабдяването с газ на няколко украински града поради невъзможността да се осигури реверс и недостига на въглища през зимата. Киев вече подготвя план за действие, чиито подробности не се разкриват.
Защо да се страхуват украинците, след като не са купували руски газ за собствени нужди от “Газпром” повече от шест години? Всъщност, когато “Северен поток-2” започне да работи, “Газпром” незабавно ще прехвърли украинския транзитен обем към новия газопровод, а украинската транзитна тръба ще бъде празна.
Опасността е, че без транзитен газ украинската схема на така наречения виртуален реверс за закупуване на вносен газ от европейски търговци се срива.
„Украйна се страхува, че ако няма транзит на руски газ, тогава няма да има и виртуален реверс от Европа. В Украйна никога не е имало друг газ освен руски. След отказа да вземе газ директно от “Газпром”, първо имаше действителен реверс през 2014-2015 г., а след това и виртуален от Европа. Какво означава?
Когато руският газ минава транзитно през Украйна, част от него се купува от европейски търговци, които препродават горивото на украински компании с надценка. Всичко е на хартия.
В действителност този газ не отива в Европа, а украинските компании го взимат от транзитната тръба “, казва Игор Юшков, експерт от Националния фонд за енергийна сигурност и Финансовия университет към правителството на Руската федерация.
Според него логиката на украинското издание да обвинява Газпром куца, тъй като Киев силно политизира “Северен поток-2”. Всъщност Газпром няма цел да замрази Украйна през зимата. И ето защо.
Първо, дори ако приемем, че Газпром наистина ще прехвърли целия украински транзит към Северен поток 2, той ще продължи да плаща на Украйна за транзита на 40 милиарда кубически метра газ годишно - това са условията на транзитния договор. Тоест Русия по никакъв начин няма да наруши договорните задължения. Украйна ще получи парите си.
„Второ, Украйна вярва, че основната задача на “Газпром” не е да произвежда газ и да прави пари от продажбата му, а да „прецака“ Украйна и да я замрази. Но украинската логика се разпада, защото дори и сега нищо не пречи на “Газпром” да вземе и прехвърли целия украински транзит към “Ямал-Европа”, където има много свободни мощности. Но по някаква причина той не го прави “, казва Юшков.
За свои нужди самият Киев не искаше да купува газ от “Газпром,” а реши да го вземе от Европейския съюз, така че по-нататък всички въпроси относно вноса трябва да бъдат адресирани до европейските търговци.
„Друг фактор, който не съответства на логиката на Украйна. Европейските търговци не са възпрепятствани да поръчват газ от “Газпром” с пункт за доставка не в Австрия, на границата на Словакия и Украйна или Унгария и Украйна, така че този газ определено ще премине през украинския газопровод и ще се препродаде на украинските компании. Европа може да поръча от “Газпром” обемите, които Украйна е готова да купи.
Европа дори може да поръча газ на руско-украинската граница. Тогава Украйна ще получи своя газ и няма да замръзне “, казва експертът. Изобщо няма значение по кои тръби “Газпром” изпомпва газ за Европа, Украйна получава своя внос от Европа при всеки случай.
“Газпром” няма да откаже на европейците техните молби, въпреки че Киев, разбира се, може да каже обратното. „Защото за никого не е тайна, че европейците препродават част от газа на Украйна. “Газпром” ясно вижда кои европейски компании следват такава схема и ако иска да сложи край на виртуалната реверсна схема, няма да продава газа си на тези конкретни търговци.
Но „Газпром“ не прави това, защото за него това също е нормален начин за печелене на пари. В крайна сметка той продава газа си, а европейците, за разлика от украинците, плащат пазарната цена и освен това плащат навреме и освен това не поставят никакви политически искания “, обяснява източникът.
Когато “Газпром” трябваше да продава газ директно на “Нафтогаз”, украинците непрекъснато забавяха плащането и ако плащаха, тогава на някаква митична и далеч от пазарната цена, плюс те постоянно отправяха някакви претенции, бяха недоволни и отнемаха сили и нерви. В това отношение европейските търговци са удобни купувачи на руски газ за “Газпром”.
Защо компанията да прекъсва потока, за да печели пари, докато говорим за почти 10 милиарда кубически метра газ, който Украйна внася годишно. Както споменахме по-горе, този газ, както и да се говори, е от руски произход.
Друг силен аргумент срещу украинските спекулации е, че ако “Газпром” лиши Украйна от виртуален реверс, той не само ще загуби приходи от продажбата на 10 милиарда кубически метра газ годишно, но и ще провокира обвинения за използване на енергийно оръжие срещу Украйна.
„И това ще принуди Германия да наложи санкции и да спре „Северен поток-2“.
Защото споразуменията между Меркел и САЩ предвиждат задължението на Германия да наложи санкции срещу газопровода, ако Русия бъде уличена за използване на енергия като оръжие.
Защо ѝ е това на Русия? В “Газпром” не са глупаци“, обяснява Игор Юшков. Напротив, „Газпром“ ще докаже на всички, че „Северен поток-2“ е нормален икономически проект. Всичко това не изключва възможността обемът на транзита на газ през Украйна и “Ямал-Европа” да се колебае поради различни фактори, както се случва сега, докато “Северен поток-2” все още не работи.
„Разбира се, „Северен поток-2“ няма да доведе до замръзване на Украйна през зимата. Явно Киев се опитва предварително да намери извинение защо ще има срив през зимата “, казва Юшков. Любопитно е как ще изглежда украинското ръководство, когато при продължително застудяване настъпи енергиен колапс, а „СП-2“ все още не е пуснат.
„Вече е очевидно, че ситуацията в Украйна е много тежка. Запасите от въглища са катастрофално малки. Запасите от газ в подземните хранилища също са ниски. Официално в началото на отоплителния сезон имаше повече от 18 милиарда кубически метра газ.
Но в действителност 4-4,5 милиарда кубически метра принадлежат на чуждестранни компании, които най-вероятно чакат замръзване и покачване на цените, за да ги продадат изгодно на платежоспособни европейски купувачи по 1200 долара за хиляда кубични метра$, отбелязва експертът.
Дори и без "Северен поток 2", когато Европа ще бъде покрита от дълги студове, Украйна може да се сблъска с факта, че, първо, самата Европа може да няма "допълнителен" газ за украинците, и второ, с липсата на пари в самата Украйна за покупката на скъпо гориво. Украйна почти спря да внася газ от Европа, защото е скъп. В крайна сметка купува на цени, обвързани директно с европейския спотов пазар.
Според украинското ведомство през октомври 2021 г. Украйна трябваше да внася газ от ЕС при средна цена от 686 долара за хиляда кубически метра, през септември - при 543 милиарда кубически метра газ. Това е твърде скъпо за страната, а с наближаването на зимата цените само се покачват.
В тази връзка ръководителят на фракцията "Баткивщина" във Върховната Рада на Украйна Юлия Тимошенко може да говори много по-честно от ръководството на страната.
Според нея самите власти са създали изкуствено енергийна криза, тъй като не са изпомпвали достатъчно газ в подземни хранилища, чийто обем е 38 милиарда кубически метра, което е достатъчно за страната за една година, и не са доставили въглища до складовете.
Олга Самофалова
Последвайте ни
4 Коментара: