Очевидно тези експерти, които твърдят, че няма брутна минимална работна заплата, не са експерти. Това каза председателят на АИКБ Васил Велев, цитиран от "Фокус".

"Защото в самата директива, чието транспониране се цели с промените в Кодекса на труда, е записано съвсем ясно, че е оценка на адекватността на минималната работна заплата се оценяват такива референтни съотношения, референтни стойности, като например брутна минимална заплата и 60% от брутната медианна заплата.

Или съотношението брутна минимална заплата и 50% от брутната средна заплата. Самият закон, който е внесен в парламента е плод на една измама, една лъжа, която синдикатите повтаряха от сутрин до вечер, че директивата повелява минималната заплата да бъде 50% от средната. Директивата не повелява такова нещо. Тя казва, че трябва да се създаде механизъм, да се отчетат различни критерии от социалните партньори, работодатели, синдикати и правителство, да се отчетат и изберат различни референтни стойности и съотношения, в т.ч. един от тях е този. Но има и други, които в България са покрити.“

Същата директива за минималните работни заплати на ЕС Директива 2041 от тази година и Конвенция 131 на Международната организация на труда – международни норми, които ние сме приели да изпълняваме. Този закон пряко противоречи, който е внесен в парламента. И ако той бъде приет, ако парламентът бъде изнасилен от синдикати, БСП и властващият популизъм, и бъде приета такава норма, тя ще бъде обжалвана. Тя е вредна, тя вреди на хората. Това би било една диктатура на неквалифицираните и мързеливите над квалифицираните и мързеливите, допълни Велев.

Ако се определи 770 лв. минимална заплата, никой няма да получава под 770 лв., обратното – сега са ощетени младите хора, независимо от това дали имат висока квалификация, те получават по-малко заради задължителните класове, което е норма, останала от миналото единствено в България, обясни Велев. "Няма друга европейска страна, в която се използват класове за прослужено време. Използват се много по-добри и мотивиращи системи за заплащане на труда“.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук