Държавата се интересува от сделката за ЧЕЗ, без да иска да се намесва в нея. Сделката е сключена на практика и оттам нататък развитието ѝ се свежда до плащане на цена и прехвърляне на акции. Знаем неофициално, че е 9-месечен срокът, в който това трябва да се свърши. Това каза пред журналисти министърът на финансите Владислав Горанов, след като участва в заседание на Временната парламентарна комисия по случая ЧЕЗ, предаде „Фокус“.
„Актуалната позиция на правителството е, че не е целесъобразно държавата да участва в тази сделка“, изтъкна той. „Отношението на държавата към „Инерком“ е като към всяко българско търговско дружество - трябва да спазваме българските закони. Позицията на правителството винаги е била за защита на интересите на българските граждани“, коментира министърът.

„В началото имаше изключително изнервена и припряна реакция от страна на опозицията, която беше отчасти неразбираема, тъй като и опозиция, и управляващи трябва много добре да знаят как функционират държавните органи, и кой каква функция има“, посочи Владислав Горанов. „Позицията на държавата беше опит максимално бързо да се отговори на създалото се огромно напрежение с политически внушения, че нещо много страшно се случва.

Проведохме разговори и към онзи етап бяхме готови да отговорим на обществените очаквания, че държавата трябва да е на мястото си“, поясни финансовият министър. „Днес не сме на различно мнение, че държавата трябва да е на мястото си, тя има изградени органи, които да регулират този бизнес. След много разговори в рамките на правителството надделя поддържаната винаги от Министерство на финансите теза, че ролята на държавата в икономиката трябва да бъде само като регулатор, а не като собственик“, каза още Владислав Горанов. Биляна ИВАНОВА