Поскъпването на цените на хляба и зърнените храни, млякото, млечните продукти, яйцата, маслата и мазнините вероятно ще продължи, каквато тенденция има през последните пет години. Скокът ще се предопределя, както от това доколко обвързан е с електроенергията производствения процес, така и от гъвкавостта на бизнеса да покрива повишаващите се разходи.

С около 2-3% нараства общият индекс на потребителските цени, като някои стоки са поскъпнали с около 15-20%, а други - с 1-2%. Това показва изследването на КНСБ за актуалния ръст на цените.

"Отделните стоки нарастват с изключително нехомогенни прирасти, което от една страна говори за общо поскъпване, от друга страна говори, че хората ще го усетят по своя джоб в зависимост от това какво е тяхното потребление", уточни Любослав Костов - директор на Институт за социални и синдикални изследвания, КНСБ, икономист.

Той допълни, че има ръст на цените на стоките от първа необходимост.

"За последната година около половин милион души получават минимална заплата и тяхната покупателна способност намалява", отбеляза икономистът.
Според него е важно да се дефинира каква е сумата, без която не можем да си посрещаме основните блага.