Китайският милиардер Уан Дзиенлин някога се хвалеше с огромната си глобална бизнес империя. Сега бившият най-богат китаец се освобождава от международните си активи и набляга на местните инвестиции.

Изненадващият обратен завой е в резултат на натиска от страна на китайските власти и необходимостта от изплащане на задълженията, натрупани през години на международна експанзия, пише CNN Money.

Поредният ход бе през тази седмица, когато подразделение на имотния конгломерат на Уан - Dalian Wanda Group, обяви, че е постигнало споразумение за продажбата на част от проектите си в Австралия.

Уан се опитва да набере средства, като разпродава активи по света. От Wanda обявиха през миналата седмица, че продават дела си в луксозния лондонски хотелски проект One Nine Elms за 36 млн. паунда (50 млн. долара).

Компанията вече се оттегли през миналата година от Nine Elms Square - по-големия проект, където се намира хотелът.

Търговията с акциите на Wanda Hotel Development Company - подразделението, което продаде проекти в Австралия и хотела в Лондон, бе спряна на борсата в Хонконг през миналата седмица преди изявлението. Търговията все още не е възобновена, като се очакват още подробности около сделката.

Поредицата от продажби идва на фона на предприетите от китайското правителство мерки спрямо финансирани със задължения агресивни инвестиции в чужбина от страна на големи компании, като Wanda.

През август властите обявиха, че ограничават инвестициите в чужбина от страна на китайски компании, като под прицел бяха поставени сектори, в които Wanda има сериозни интереси – недвижими имоти, хотели, развлекателната индустрия и спорта.

Според някои експерти, китайското правителство се е опитало да разсее част от опасенията, че изтичането на средства от страната може да дестабилизира финансовата й система.

Властите също така искаха да ограничат риска от това китайски компании да предприемат необмислени или рисковани инвестиции в чужбина.

Освен в популярни имотни проекти в градове, като Лос Анджелис, Чикаго и Истанбул, Уан бе налял средства и в редица начинания от развлекателната и спортната индустрия ,като футболния отбор Атлетико Мадрид и холивудското филмово студио Legendary Entertainment.

През миналата година Wanda се опита да придобие за 1 млрд. долара Dick Clark Productions, която продуцира наградите Златен глобус, но сделката се провали, което бе признак, че международните амбиции на Уан започват да се разминават с намеренията на Комунистическата партия. 

Уан - бивш войник, който започва да се занимава с бизнес през 80-те години, в момента свива световната си империя и полага сериозни усилия, за да набляга на местните си бизнес начинания.

В реч по време на годишното събиране на служителите на Wanda в събота Уан подчерта, че 93% от активите на компанията са в Китай - цифра, на която в предишни години не бе обръщал подобно внимание. Той също така сподели, че компанията ще излезе от още международни проекти.

"През последните години Wanda инвестира в няколко международни проекта. Сега решихме да ги продадем, за да погасим задълженията си в чужбина," каза Уан.

По време на миналогодишната среща Уан тръбеше, че Wanda е осъществила "най-голям брой международни придобивания в историята  си" през 2016 г, и планира да продължава.

В последвалите месеци обаче сделката на компанията за Dick Clark се провали, а след това й се наложи да се откаже от проекта Nine Elms Square в Лондон.

Не само международните бизнес начинания на Уан пострадаха. През юли Wandа продаде няколко тематични увеселителни парка и десетки хотели в Китай за около 9 млрд. долара, малко повече от година, след като Уан се бе похвалил, че планира да надвие Disney в Китай.

Сега милиардерът, който твърди, че това, че се опитва да угоди на Комунистическата партия, е помогнало за успеха на бизнеса му, дава индикации, че предстоят още продажби. Той спомена стратегията на Wanda за по-малко активи над 10 пъти по време на речта си и обеща да "продължи да намалява корпоративните задължения."

Той конкретно посочи проблемите в Wanda Commercial Properties - сърцето на неговия имотен бизнес, която бе делистната от борсата в Хонконг в края на 2016 г.

Компанията планира "да намали корпоративните си задължения до абсолютно безопасно ниво в рамките на 2-3 години," заяви Уан. "Отговорно заявявам, тук пред вас, че Wanda Group никога няма да изпадне в просрочие по някое свое задължение никъде по света!"

Големите рейтингови агенции обаче имат своите съмнения. В последните месеци Moody's, S&P и Fitch понижиха кредитния рейтинг на Wanda Commercial Properties до джънк.

Източник: profit.bg