Ситуацията с разпространението с коронавируса в България става все по-притеснителна. Доказателство за това са данните за последните 24 часа. БЛИЦ припомня, че вчера се появи информация, че в София могат да бъдат наложени нови К-19 мерки. Малко след това обаче от Министерство на здравеопазването заявиха, че такива няма да бъдат налагани.

Именно заради неуредиците с извънредните мерки и разпространението на коронавируса в България, както и приближаващата четвърта ковид вълна, БЛИЦ потърси проф. Тодор Кантарджиев за коментар.

Ето какво заяви той в интервю пред БЛИЦ:

- Проф. Кантарджиев, в началото на четвъртата вълна ли сме, и кога да очакваме нейния пик ?
- Да, това е четвъртата вълна. Преди месеци планирах това да стане октомври месец, но изглежда, че сега нещата ще се изнесат малко по-рано. За съжаление се допусна масово разпространение и нашата страна от една седмица премина от зоната, която математиците наричат "зоната на хаоса", в зоната на "начална турбуленция". Тя се характеризира с много огнища и се очаква дифузно разпространение. 

Хубавото е, че все пак имаме около милион хора с ваксини, които са достатъчно добре защитени. Известно е, че ваксините, които сега се предлагат срещу новия делта индийски вариант, защитават над 90% от тежко прекарване и попадане в болница. 

Въпреки че много се приказва за слабости на мерките преди месеци и години, мога да ви кажа, че нашата страна мина със сравнително малък брой случай. По брой случай на жител на страната ние сме на 20-о място в Европейския съюз. Това значи, че мерките, които се прилагаха в миналото, бяха достатъчно адекватни, за да не допускат масово заразяване.

Въпреки че здравната система е критикувана заради смъртността, можем да кажем, че сме първи по смъртност, откакто сме членове на ЕС през 2006-та година. Голямата смъртност, допусната по време на 2-та и 3-та коронавирусни вълни, не е по-голяма, поради факта, че не бяха много болните. 

Сега обаче, когато вече имаме ваксина, която е достатъчно ефективна, просто ме учудва липсата на мерки и държавна политика за увеличаване броя на ваксинираните. Например, казват ни, че на 9 август са ваксинирани 9000 души. Това е много малък брой.

Ще ви кажа, че през същия ден са ваксинирани 5000 деца до 1-годишна възраст с другите ваксини от задължителния календар. Като сравним тези две цифри виждаме, че здравната ни система беше в състояние да ваксинира по няколко десетки хиляди на ден. За съжаление това не стана и мога да кажа защо. Поради противоречиви изказвания на най-високо ниво в тази държава.

Първо, поради едни неоснователни критики към ваксините и неоснователни критики към хората, които бяха въвеждали мерките и бяха съветвали хората да се ваксинират. Тези неоснователни критики бяха гарнирани с други много тежки изказвания, с много тежки последици.

Само преди 3 седмици от министерство на здравеопазването казаха, базирайки се на някакво ненаучно проучване за имунитета на хора били в контакт с коронавируса, че 45% от българите са били в контакт с коронавируса. Това е невярна цифра, водеща до едно фалшиво успокоение, защото на българина малко му трябва да каже: "Абе, 50 процента без да разбереш, че ти си бил в контакт, ти си защитен". Как искаш хората да се ваксинират, естествено, че няма да се ваксинират. 

- Да разбирам, че всичкото това говорене повлия на процеса на ваксинация?
 
- Всичкото това говорене повлия така на процеса на ваксинация, че въобще не е учудващо, че ще си останем на последното място по сложени ваксини на населението. Това е много лошо. Освен това започнаха да се говорят противоречиви неща от самото министерство на здравеопазването. Съветник на министъра каза, че 20% от медицинския персонал са ваксинирани, седмица след това министърът каза 70 процента. Е, хората на кого да вярваме?

Аз говоря от името на хората, защото вече не съм запознат с данните от трайните анализи на министерството. Защото една от критиките преди година беше, че имаме малко анализи. Прощавайте, два месеца и половина не съм чул един нормален анализ нито на епидемичната ситуация, нито на ваксинационния процес в страната.

Мога да кажа и нещо друго. Когато се завишиха критериите, стъпките за прилагане на мерките, както сега знаете казват, че сме в зелената зона. Каква зелена зона с тази заболеваемост на 100 хиляди за 14 дена. Ние в момента сме в период, където трябва в отделните области да се взимат мерки. За съжаление, това, което се доказа миналата година по това време, ненавременните мерки обикновено са ниско ефективни. Когато изпуснеш времето, когато трябва да се взимат некрути, нестрашни, но изпълними мерки, които хората да разберат, тогава има някакъв ефект. Съветвам сънародниците ми да се ваксинират, защото ни очакват големи изпитания през следващите месеци.

- Както знаем, вчера имаше протести от страна на спешните медици, ще могат ли да поемат болните?
- Да, аз като гражданин се информирам от масмедиите за протестите на колегите. Напълно им съчувствам и съм солидарен с исканията им. Създадените нови нормативни документи от последните 2 месеца и половина са обидни за хората, които дадоха своите усилия в работата си по овладяването на предишните коронавирусни вълни. Създадоха се проблеми със заплащането им, създава се изкуствено напрежение. По този начин си гарантираме затруднения в работата на бърза помощ, което е много опасно.

Защото може би тези, които сега ни обещават едно добро ръководене на кризата и критикуват това, което сме правили, не си спомнят, че имаше периоди от миналите вълни, когато екипи на полицията с полицейски коли помагаха на бърза помощ и водеха болните до лечебните заведения. Когато създаваш едно недоверие в бърза помощ, когато игнорираш работата на шофьорите и помощния персонал и разчиташ само на преуморените лекари, не знам какво очакваш. 

Подобно е и положението в болниците. Ръководителите главно на болниците, които главно понесоха предишните удари на ковид вълните, са много притеснени от новите правила и новите разпоредби за работата на болничната помощ.

- От днес се очакват нови ограничителни мерки, адекватни ли са те и можем ли да очакваме още по-голямо затягане? 
- Мерките са адекватни, когато са навременни. Когато се изпусне периодът на епидемичното разпространение, когато неправилно се наблюдава и не се анализира епидемичният процес, мерките не дават резултат.

За съжаление преминахме ролята на хаоса и в момента сме в период, който предвещава турбуленция. Периодът на годината е такъв, че много хора от курортите ще се върнат по родните си места, мисля, че нещата могат да станат доста сериозни.

Не плаша никой разбира се. Вярвам на тези, които казват, че сега кризата ще бъде управлявана по-добре и няма да бъдат допуснати предишните слабости. Не знам точно, тези, които го казват, дали разбират какво говорят.

- Какво бихте казали на политическите фигури, които се изказват по темата, без да имат нужната експертиза?
- Тези, които говорят на най-високо политическо ниво, трябва да се вслушват в съветите на хора, на които имат доверие. Явно тези, които им дават в момента съветите, не мислят най-доброто за политическото бъдеще на изказващите се. 

Интервю на Георги ИВАНОВ, БЛИЦ