"Трайно правителство ще има, ако политиците се смирят" - това категорично мнение изрази политическият пиар Нидал Алгафари по повод задаващите се седми предсрочни избори в България.

Той е категоричен, че "ние, избирателите, сме виновни за сегашната ситуация, не политиците".

"Успешна икономика и политика се правят от хора, достатъчно добре възпитани и образовани", поясни Алгафари.

Политическият ПР коментира и странното държане на президента Румен Радев: "Той се опитва да отмъсти за всичко, което му причиниха. Затова направи всичко по силите си, за да доразсипе политическия живот, вместо да търси варианти за обединение".

Ето какво още каза Нидал Алгафари за политическата обстановка у нас в интервю за "Марица":

- ​Появи се недоволство срещу новия вътрешен министър Атанас Илков, както и намеци, че изборите отново няма да са честни. Кой има интерес от тези намеци?

- В момента виждаме предизборна политическа игра. Когото и да поставят на мястото на Калин Стоянов, щеше да има недоволни. Ако поста беше заел Бойко Рашков - представете си какви критики щяха да се излеят от другата страна.

Употребен и захвърлен? Новият МВР шеф проговори за...

Т.е. в случая нещата стоят по тоя идиотски начин - защо си с шапка, защо си без шапка. Т.е., каквото и да се направи, все ще има някой недоволен от избора. Като на ПП-ДБ не им харесва новият вътрешен министър Илков, да се бяха разбрали преди време с Бойко Борисов и с ДПС, да бяха направили редовно правителство и тогава нямаше да ги има всички тези спорове чий е този или онзи министър.

А и Калин Стоянов беше предложен от ПП-ДБ, а е назначен и издигнат в йерархията от Бойко Рашков.

Калин Стоянов взриви МС със заветните си думи към МВР: Това не се прощава!

Така че започвам да не разбирам тази шизофренна салата, която се случва около г-н Стоянов и ПП-ДБ. Впрочем за предишни вътрешни министри мога да изпиша цели саги защо не е трябвало да са такива.  

- Г-н Алгафари, като неизбежен компромис ли трябва да приемем кабинета "Главчев 2"?

- Смятам, че това е единствената възможност - компромис се прави, когато имаш шанс за избор. А се оказа, че президентът няма избор. От списъка с 10 души за служебен премиер по ред причини отпаднаха всички, освен тримата от Сметната палата.

С г-жа Грънчарова не се получи, другият зам.-шеф отказа, така че г-н Главчев се оказа единственият, който можеше да състави правителство. 

Чутовен скандал на "Дондуков" 2: Радев направи немислимото, Кожарева с мълниеносен отговор

А вътрешният министър беше сменен, за да се избегнат големи главоболия, да се успокоят нещата. И тук няма голям компромис, защото е много трудно да се намери човек, готов да заеме поста вътрешен министър и да сложи край на кариерата си.

 - Чия ще е отговорността за действията на кабинета, при положение че се твърди, че тримата нови министри са избор на президента?  

- Така се твърди. Другите министри пък са сигурно избор на ГЕРБ, на ПП-ДБ, на БСП.

Но отговорността, която трябва да се носи, е на българския избирател. Той докара нещата до кашата в момента с нежеланието да избира или с желанието да не даде шанс на някоя политическа формация да има достатъчно гласове за съставяне на правителство.

Ние, избирателите, сме виновни за сегашната ситуация, не политиците.       

- Отиваме на избори на 27 октомври. Очаквате ли значими промени в конфигурацията на 51-вия парламент?  

- Очаквам, тъй като все още не е ясно докъде ще доведат скандалите в ДПС, дали Движението ще има народни представители и ако има, дали те ще са през една или през две партии. Тази несигурност освобождава една много голяма ниша за другите политически формации, които, ако ДПС отсъства, да повишат броя на депутатите си.

Много зависи от това дали ще успеят да влязат в тона, в който като че ли се опитва да влезе Бойко Борисов - на малко повече смирение, на премерване на думите. Ако политиците успеят да удържат крайните си действия и изявления, би могло да очакваме да се сформира правителство.

Ясно е, че първа политическа сила ще е ГЕРБ и най-вероятно "Възраждане" и ПП-ДБ ще се борят за второ и трето място. 

При предсрочния вот: Победителят е ясен, а 2 култови партии са аут от парламента ГРАФИКИ

 - Ще успее ли да привлече повече избиратели новото ляво обединение от 20-ина субекта около БСП? 

- Не е ясно дали БСП ще успее с тази коалиционна сглобка, тази бабешка манджа, която готвят - вземаш всичко подръка и го слагаш в тенджерата. Въпросът е дали това ще може да се преглътне от избирателите с леви убеждения. 

А и ще има трудности с подреждането на листите. Всяка политическа формация в обединението ще иска да си има водачи на листи в определени области, където да са им гарантирани депутатски места. 

Опасявам се, че там ще има доста напрежение, което може в последния момент да се взриви и да се стигне дотам, че партиите в лявото пространство да се борят до последния миг за прекрачване на 4-процентната бариера.

 - Могат ли "Възраждане" да вдигнат резултата си с още популистки вот?   

- Едва ли ще почерпят повече гласове, няма откъде да дойдат. "Възраждане" обраха каквото можаха, стигнаха някакъв максимум, над който трудно биха могли да преминат.

По-консервативните и патриотично настроени избиратели, които не искат еврото, Европейския съюз (ЕС) и НАТО, вече са ясен процент от населението, който би гласувал за "Възраждане".

Но партията не направи нищо ново или по-различно за хората, като изключим черния списък на учителите, подписали петиция срещу поправките в Закона за училищното възпитание, забраняващи ЛГБТИ пропагандата.

Това е голям срам и петно върху хората на Костадин Костадинов. Не виждам как позицията им в момента би им помогнала да качат някой друг процент. 

А визитата в Москва на членове на "Възраждане" е с цел да се приобщят колкото се може повече от хората, близки до русофилството и Русия. Но е коректно да обяснят на избирателите си, че не са поканени на форума на БРИКС в руската столица, а сами са поискали да отидат там. 

- Имат ли шанс малките играчи за следващия парламент?  

- При много ниска избирателна активност могат да влязат "Величие", МЕЧ, а може и други. Но "Величие" след тежките скандали почти нямат шанс да прекрачат в Народното събрание (НС).

Лидерът на МЕЧ изигра своята роля преди време, пикът му беше с онези записи, които беше направил искариотски на другарите си. На този човек хората трудно ще се доверят, след като е предал и едните, и другите.

- Най-вероятно и този път няма да видим прословутата партия на президента Румен Радев. Каква е играта на президента? 

-  Той се опитва да отмъсти за всичко, което му причиниха. Затова направи всичко по силите си, за да доразсипе политическия живот, вместо да търси варианти за обединение.

Ако беше президент, който мисли за държавата, а не за собственото си его, най-вероятно трябваше вече да е наредил на политическите лидери да се съберат при него, да ги заключи и да не ги пуска, докато не излязат с общо решение, да намерят какво ги събира. 

Както навремето е направил император Константин с патриарсите и теолозите под негова власт.

- Какъв е шансът за редовен кабинет в следващия парламент? 

- При г-н Борисов виждам опит да се успокои топката, да се спрат вербалните нападения, просташкият език. Виждам опити за хвърляне на мостове към ПП-ДБ, с които е най-логично ГЕРБ да са заедно. Прехвърли и мост към ИТН и БСП.

Ако и другите политически лидери тръгнат по тази смиреност, би могло да се стигне до правителство, което да издържи доста дълго. Оказа се, че могат и да управляват заедно, да работят нелошо заедно, както могат да се карат и да се бият жестоко.       

Възможно е в следващата сглобка да влязат хора от ДПС, хората на Слави Трифонов, също и на БСП, ако те успеят да стъпят здраво на краката, както и на ДСБ. 

- Това поредните предсрочни избори ли ще са, или има шанс да се скъса изборната спирала от последните години?  

- Има шанс и за едното, и за другото. Много зависи от това как ще се проведе предизборната кампания и дали ще продължат да се замерват с личностни нападки, вместо да търсят подкрепа и общи решения на спешните проблеми в държавата.

Успешна икономика и политика се правят от хора, достатъчно добре възпитани и образовани. 

Това е обединителна кауза, която се залага за следващите 30-40 години. Освен стъпка в ГЕРБ, забелязвам промяна и в ПП-ДБ, където изчезнаха острите вербални атаки.

И БСП също не тръгват във фронтални атаки. Може би политиците ще осъзнаят, че вместо да ходим на 8-и, после на 9-и предсрочни избори, е по-добре да има стабилен парламент, който да излъчи редовен кабинет. 

Кой е той?

Нидал Ахмад Алгафари е режисьор, писател, политически PR. Завършва НАТФИЗ, специалност „Кинорежисура“. Автор и режисьор на студентското предаване „Ку-Ку“. Продуцент и режисьор на тв предаването „Наблюдател“. От юни 2002 г. до май 2004 г. е изпълнителен директор на БНТ. Автор на шест романа.