По посока на руския военен самолет, който нахлул във въздушното пространство на Южна Корея, са били изстреляни повече от 300 предупредителни изстрела, съобщава агенция "Йонхап", позовавайки се на Комитета на началниците на щабовете на страната.
Според информацията, южнокорейските ВВС са изстреляли общо 20 сигнални ракети и около 360 изстрела. Разстоянието между тях и руския самолет в този момент е било около един километър. Отбелязва се, че това се е случило в района на островите Токто (руското название е Лианкур, японското е Такешима).

Инцидентът вече е обсъден от властите в Китай и Япония, съобщава Ройтерс. Представителят на китайското външно министерство Хуа Чунин посочва, че идентификационната зона на противовъздушната отбрана на Южна Корея не се явява нейното въздушно пространство и следователно самолетите на всички държави могат да се движат свободно там. В същото време, Йошихиде Суга, генерален секретар на кабинета на министрите на Япония, посочи, че действията на Сеул в района на островите, които Токио счита за свои собствени, са неприемливи.

Руското министерство на отбраната по-рано посочи, че стратегическите ракетни бомбардировачи Ту-95МС са извършвали планиран полет и не са нарушавали границата. В същото време "не е имало предупредителна стрелба" от южнокорейските F-16.

От Комитета на началниците на щабовете на страната заявиха също по-рано, че на 23 юли общо 5 самолета са навлязли в зоната за идентификация на ПВО: три руски и два китайски. Освен това, единият от руските два пъти е нарушил границата на страната, като и двата пъти се е намирал в нейното въздушно пространство за по три минути.

Южнокорейската зона за идентификация на противовъздушната отбрана обхваща частично зоната, принадлежаща на международното въздушно пространство. Русия посочва, че това противоречи на международните правила и не я признава.

Малката островна група се намира в Японско море. Територията се оспорва от Сеул и Токио от края на Втората световна война през 1945 г., когато Корея престава да бъде японска колония. Япония включва островите през 1905 г. в състава на територията си още преди анексирането на Корейския полуостров. Сеул се позовава на исторически бележки и карти, в които островите се наричат ​​Усандо.

Превод и редакция: БЛИЦ