Предварителните резултати от вота задълбочават картината, очертана на изборите от 4 април и подчертават устойчивостта на тенденцията.

Това каза политологът проф. Александър Маринов, председател на Стратегическия съвет при президента, предаде "Фокус".

„Най-голямата партия до момента губи не по-малко от 12 мандата, а може би и повече с оглед на резултатите от чужбина.

Партиите на протеста съществено подобряват позициите си и плътно се доближават до парламентарното мнозинство, макар че вероятно няма да успеят да го постигнат.

Една част от гражданите, които са решили да гласуват, очевидно са направили своя избор в полза на промяната. Много наивно би било да смятаме, че промените ще се случат бързо, лесно и безболезнено.

Това ще бъде трудна и противоречива промяна, която ще зависи от ангажираността на голяма част от българите“, коментира политологът.

Според проф. Александър Маринов една от причините за по-ниската избирателна активност не е съзнателната апатия или отношение към изборния процес, а по-скоро демотивирането на една част от гласоподавателите.

По думите му в някои региони активността е нетипично ниска, в други райони със специфично компактно население – също.

„На други места, където се установява висок риск на контролиран вот, активността също е по-ниска и очевидно усилията на служебното правителство да парира тези схеми са дали някакъв резултат.

Вероятно една част от хората са разочаровани, че няма бързи, светкавични промени. Каквото и да се случва оттук нататък, то не бива да повтаря познатите ни неща от последните 10 години, а да бъде строго в рамките на законността, на правото и най-вече да дават възможност на хората да изразят своя автентичен вот.

Предполагам, че една част от хората в момента нямат яснота за какво и за кого да гласуват“, допълни политологът.

Проф. Александър Маринов прогнозира, че правителство ще има, но то няма да бъде стабилно, тъй като страната ни е в процес на дълбока системна промяна.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ ЗА ИЗБОРНИТЕ РЕЗУЛТАТИ!