Политологът Росен Карадимов и доц. Антоний Гълъбов с интересни коментари за парламентарната криза в студиото на "Денят Започва" по БНТ:

Живеем в политическо риалити, все едно се намираме в страната на "Магьосникът от Оз"
 
Видя се, че "Има такъв народ"(ИТН) нямат никакво намерение да правят правителство и са основният виновник за предизвиканата парламентарна криза.  Тяхното очакване е, че ще увеличат резултата си още повече при нови избори.
 
Карадимов:
 Парламентарната криза има реална опасност да прерасне в конституционна криза. Единственото адекватно поведение е на Корнелия Нинова, колкото и да изглежда странно за някои, БСП показва мъдра и зряла позиция. Ако има шанс за правителство, това може да стане с мандата на БСП.
 
Преговорите между БСП и ИТН, приключиха доста успешно, макар, че Слави заяви вчера, че няма да подкрепи правителство.
 
Намираме се в двузначна ситуация, българските граждани трябва да разберат
 
Дали ще бъде съставено правителство и кой ще го състави

Третият мандат е единственият мандат, при който Президентът е ограничен от срок, но мандатоносителя не е ограничен, този срок може да бъде разтеглен в зависимост от политическото желание. Най-важният нюанс е, че3 месеца преди избори, Президентът не може да разпусне парламента.

Гълъбов:
Точно затова народното събрание забавя обявяването на датата за президентски избори. От това зависи този 3 месечен срок. Румен Радев е в тежка ситуация, защото иска да избяга от отговорността за кризата. Следващите 3 месеца ще бъдат по тежки и хората ще разберат без всякакво съмнение, че той носи отговорността.

Росен Карадимов:
 Последният шанс за форма на временно на управление е актуализацията на бюджета. В дебата по актуализацията на бюджета, може да се намерят опорни точки за мини програма на евентуално правителство. Дебатът за бюджета може да накара партиите да доближат позициите си.
 
Гълъбов:
 Ако имаше политическа воля за съставяне на правителство, нямаше да сме свидетели едва вчера за конституиране на парламентарната комисия. Сценарият е подготвен предварително.

Служебното правителство не може да предлага актуализация на бюджет, защото някой трябва да носи политическата отговорност. Следващото редовно правителство ще трябва отново да актуализира бюджета. България не е в криза на публичните финанси, фокусирането върху бюджета касае единствено Румен Радев, за да не понесе политически негативи.
 
Карадимов:
По повод изчегъртването - Герб е политическа формация с 63 народни представители, ДПС с 29, може да не приемаш модела, но разговор трябва да има. Има ситуации, в които без значение какви са ти различията, консенсус трябва да има, както например сега с това което се случва в Афганистан
 
Гълъбов:
 Дебата за Полицейското насилие имаше съвсем откровена политическа цел, напрежението между партиите нарасна толкова, че те забравиха за ГЕРБ. Опитът да бъде фокусирано вниманието върху полицейското насилие е политически акт, който не води до нищо. 
 
Карадимов: 
Проблемът е значим, трябва да бъде дискутиран, но има тънък консолидационен нюанс, трябва да доведе до законодателно решение, иначе няма смисъл.

По повод скандала с Кирил Петков:

Карадимов:

Закона казват в римското право – лош закон, но закон. Като юрист не мога нищо да кажа, освен, че закона трябва да се спазва. Не мога да кажа какви биха били последиците при евентуално решение на Конституционният съд.
 
Гълъбов:
 Има ли казус, ще установи Конституционният съд. Но ако излезе с решение за образуване на дело, това е ще направи нищожни всички негови решения и актове, и това би било наистина много лошо.