Недоразуменията на новата власт: Странните занаяти на шефовете на комисии в парламента
Преглед на шефските постове в комисиите показва, че начело на голяма част от тях са новаци, с образователни квалификации и кариерно развитие, които нямат нищо общо с поверените им ресори
Да не бъде гумен печат на изпълнителната власт, да се върне авторитетът на парламента и Народното събрание да е реален ковач на законите обеща новото мнозинство от четири партии при старта на 47-ото НС, припомнят от "Труд".
В същото време според политически наблюдатели изборът на председатели на постоянните комисии в парламента остави усещането, че се търсят постове за важни за партиите кадри. Преглед на шефските постове в комисиите показва, че начело на голяма част от тях са новаци, с образователни квалификации и кариерно развитие, които нямат нищо общо с поверените им ресори.
След продължилото два дни и повече от 12 часа гласуване на 24-те постоянни комисии, веднага дойдоха и предупреждения от депутати с дълъг стаж в НС, че е рисково да се поверяват отговорни и тежки ресори на хора без никакъв опит и без необходимата квалификация. Изразени бяха и съмнения, че е възможно работата по законите да забуксува, както и да се появят спорни и противоречиви проектозакони.
Нотариус оглави правосъдието в НС
Една от сферите, в която сегашните управляващи обявиха, че ще извършат дълбока реформа, бе поверена на Милен Матеев от “Продължаваме промяната”, който в продължение на 20 години работи като нотариус в Дряново. Два мандата е бил заместник-председател на Апелативна колегия - Велико Търново, както и на Нотариалната камара на Република България.
За правосъдната реформа освен политическа воля е необходимо и квалифицирано мнозинство, което е трудно постижимо. Промените в съдебната власт винаги са свързани с остри сблъсъци на интереси и лобита на основните политически сили. Матеев няма опит на такова равнище, а едва ли има и компетентност за коментираните промени, смятат юристи, минали през парламента.
Икономист в социалната сфера
30-годишният икономист Искрен Арабаджиев, който преди да влезе в 47-ото НС от “Продължаваме промяната”, беше зам.-кмет на столичния район “Студентски” от ДБ, оглави социалната комисия. Арабаджиев завършва Софийския университет “Св. Климент Охридски”, където получава образователно-квалификационна степен бакалавър по специалност “Икономика”, а след това се дипломира като магистър в специалност “Счетоводство и одит”.
От формацията на Кирил Петков и Асен Василев твърдят, че Арабаджиев разполага с “опит в сферата на данъците, счетоводството и финансите в различни международни компании, както и в публичния сектор, като част от ръководството на общинската администрация в София”. Предстои да видим дали това ще се окаже достатъчно за тежката му длъжност.
Сериен предприемач контролира спецслужбите
Комисията, която контролира спецслужбите и употребата на СРС, ще се оглавява на ротационен принцип от парламентарните групи. Първият є председател е Калоян Икономов от ПП, когото от формацията описват като “сериен предприемач, икономист и инвеститор”, а бизнес начинанията му обхващат сфери като “възобновяеми енергийни източници, дигитални технологии, земеделие, козметика”.
Калоян Икономов е син на покойния Тони Икономов, който в зората на демокрацията бе сред крупните бизнесмени в морската столица. Притежаваше солната компания “Канотранс”, предприятие за козметика и битова химия с филиали в Украйна. Синът му Калоян наследи бизнеса.
Той участва в управлението на над 20 фирми, повечето от които са регистрирани в Североизтока и се занимават с проектиране на ветропаркове и други ВЕИ, с търговия, а през последните години осъществява и посредническа дейност между чуждестранни софтуерни специалисти и български компании. С баща си бяха съинвеститори в строежа на “Галерия мол” във Варна, който продадоха още на степен проект.
Калоян Икономов е завършил Руското училище във Варна с профил италиански език. Придобива бакалавърска степен от Университета в Кент /Англия/, а после магистърска по бизнес администрация в Чикагския университет. До момента не беше се занимавал с политика.
PR срещу корупцията
Завършилият “Връзки с обществеността” Михал Камбарев оглави комисията по превенция и противодействие на корупцията. От ПП представят професионалния му път по следния начин: “Камбарев заема различни ръководни позиции и е част от Асоциацията на българските лидери и предприемачи.” В биографията на Камбарев е посочено, че е съосновател и управител на IT компания, която работи в сферата на недвижимите имоти.
Цялата предизборна кампания на Кирил Петков мина под слогана “нулева толерантност към корупцията” и затова и очакванията към ресорната комисия в НС са големи.
Бизнес анализатор във външната политика
Странен е и изборът на Венцислава Любенова от ПП за председател на комисията по външна политика. Посочено е, че е завършила “Международен бизнес” в Института по технологии в Дъблин, Ирландия. Тя е и магистър по “Глобални информационни технологии и системи”.
Като конкретна професионална дейност от формацията посочват “бизнес анализатор по информационни технологии във фармацевтичната индустрия”. Любенова е съпредседател на партия Волт. Едва ли професионалните квалификации на Любенова ще и помогнат в областта на външната политика, където един от най-наболелите въпроси и редактирането на декларацията на 44-ото НС за РС Македония.
С две комисии под мишница
За шеф на комисията по енергетика беше избран Радослав Рибарски от ПП. Той е и председател на анкетната комисия за въпросите на енергийната криза. Рибарски е завършил МИО, а от формацията го представят като “специалист по енергийни инвестиции, като развива редица международни енергийни проекти”. Преди да стане депутат, Рибарски работи по проекти в “Енергоремонт-Гълъбово” АД.
Дружеството е специализирано в производство и изграждане на котелно оборудване за ТЕЦ. Бил е търговски директор на българско дружество, специализирано в производство и изграждане на серопочистващи инсталации и индустриално оборудване за отвеждане и очистване на димни газове и флуиди.
Фен на Крумовите закони в културата
Сценаристът на Слави Тошко Йорданов оглави комисията по култура и медии, а изборът му предизвика остри реакции не само сред колегите му в парламента, но и сред журналистическата гилдия. Любен Дилов-син реагира светкавично с отказ да влезе в оглавяваната от кадъра Йорданов комисия.
Журналистически НПО започнаха подписки срещу него. Причина са непремерените му изказвания. Заради лапсус на телевизионен журналист Йорданов обяви: “Ако бяхме в Крумова България, за тази лъжа щяха да липсват части от тялото на това момче с микрофона”.
Имунолог във вероизповеданията
Професорът по имунология Андрей Чорбанов от ИТН бе избран за председател на комисията по правата на човека, вероизповеданията и жалбите на гражданите. Интересите на Чорбанов, който работи в БАН, са насочени към разработване на ваксина срещу COVID. Ученият едва ли е най-подходящият избор за шеф на комисията по вероизповедания.
Още недоразумения
Участник в Big brother, който твърди, че се е занимавал и с търговия на акции на Нюйоркската фондова борса, Кирил Симеонов от ИТН оглави комисията по е-управление. Мандатоносителят на ПП Настимир Ананиев, чиято парламентарна дейност досега бе съсредоточена в промени на закона за движение по пътищата, сега оглави комисията по регионална политика.
Професионалният опит на Ананиев е свързан с набиране на студенти за ирландски колеж, където е работил като маркетингов директор. Завършилият руска филология Манол Генов от БСП е начело на комисията по околна среда, а съпартиецът му Борислав Гуцанов, който е завършил Висшето военноморско училище “Никола Йонков Вапцаров” оглави транспортната комисия.
Последвайте ни
20 Коментара: