Няма нищо изненадващо. Това е абсолютно нормалният процес на комуникация между България и ЕК. Това е обратната връзка, която получаваме, по официално подадения план. Съвсем нормално е да има коментари.

Всички страни ги получават. Тук става въпрос за технически коментари по някои реформи. Няма нищо притеснително. Това заяви вицепремиерът Атанас Пеканов в студиото н а сутрешния блок на NOVA относно критиките, които вчера получи внесеният от България в Брюксел План за възстановяване и развитие.

Той даде пример с Румъния, която преговаря 5 месеца по плана си. По думите му не се е правил опит документът да бъде скрит, а е разпратен до всички министерства.

„Няма нищо сензационно и скандално. Това беше очаквано“, категоричен беше Пеканов.

„Няма да загубим никаква пари. Те са там за нас. Има забавяне. Но ние трябва да започнем с изпълнението на проекти. Ние имаме наши позиции. По-добре е да постигнем добри резултати“, обясни вицепремиерът.

Той беше категоричен, че не можем да закрием въглищните си централи до 2026 г.: „Ние трябва да дадем гъвкавост, за да може да е по-късно“.

„Подкрепям „Зелената сделка“, но тя трябва да се случва плавно и смислено. Ние въведохме три нови проекти в енергетиката. Ние зададохме за първи път крайна дата за излизането от използване на въглища“, коментира Пеканов. Според него е много труден балансът в тази сфера.

„За нас е най-важно да спасим хората от тези региони да не се окажат безработни. Ако насърчаваме възобновяемите източници, това може да не се случи“, каза още той.

„По темата с върховенство на закона извоювахме позиция. Беше предложено създаване на фигура, която да разследва главния прокурор“, допълни Пеканов относно препоръките, които са получени от Брюксел. Въпросът според него е на какъв принцип ще се избира прокурорът, който ще разследва главния прокурор.

Пеканов заяви, че плановете му след края на мандата са свързани с преподавателска дейност.