"Част от ефекта с гражданството на Кирил Петков е консумирана предварително. Какъв електорален ефект ще има, трудно е да се определи. От значение е това, че "Продължаваме промяната" (ПП) влязоха в кампанията с морална претенция. Развръзката на казуса нанася удар върху тази претенция. 

Трудно е да зададеш висок критерий на морална претенция в политиката и да я удържаш в дългосрочен план. Не защото си неморален човек, а защото прочитът на някои събития и твои действия могат да бъдат прочетени от много хора като неморални". 

Това каза пред БНР социологът Димитър Ганев от изследователски център "Тренд". 

Според него проблем на Румен Радев не е указът за назначението на Кирил Петков, защото, "ако президентът има истински противник, то това са цената на тока, инфлацията, повишаването на цените, мерките спрямо Covid-19". 

"Не смятам, че Анастас Герджиков може да спечели президентските избори, но смятам, че Румен Радев може да ги загуби. Разликата е качествена... На Радев му е недостатъчна само подкрепата на БСП, за да спечели. На него ще му трябват повече от 1 млн. гласа. При него има потенциал за отлив на гласове", прогнозира Димитър Ганев. 

"Не мисля, че ще има прилив или отлив от която и да е партия. В момента разделение "управляващи" и "опозиция" няма при парламентарните избори. Такова разделение има при президентските, тъй като Радев е субектът на властта в момента... Радикалната позиция на "Възраждане" спрямо Covid-19 може да им донесе бонус и те да доближат бариерата от 4%". 

По думите на Ганев има два фактора, които могат да помогнат за по-висока избирателна активност в сравнение с юли: 

"Изборите две в едно. И това, че има нов политически субект - "Продължаваме промяната". Всеки нов субект успява да мотивира хора, които последните няколко пъти не са гласували".