„Аз не съм толкова голям радетел на това да има министър за климатичните промени, но съм радетел за това да има единно място на достъп за политики за семейството, младежта, образованието, тоест за човешкия капитал на България.“ Това мнение изрази пред БНР социологът и политолог Първан Симеонов, изпълнителен директор на „Галъп интернешънъл болкан“.


Според Симеонов трябва „в тези седмици да чуваме повече стратегия за страната ни, а не толкова тактика“.

Трудно съставените коалиционни и компромисни кабинети по дефиниция ги броим за трудно съществуващи, но това не е така, защото веднъж договорили се, всеки си гледа в своята писта, поясни политологът. Такъв кабинет по думите му може да има по-дълъг живот.

„Още повече, че когато мнозина са в кабинета, малцина са в опозиция, а това е комфортна ситуация за всеки един кабинет.“

Мандатът е абсолютно ясен - хората решиха какво искат и потвърдиха желанието за промяна, отбеляза Първан Симеонов.

„Това желание за промяна е попътен вятър и нищо повече. Оттук нататък правителството ще трябва да се доказва буквално ден след ден.“

В началото популярността на партиите в бъдещата коалиция ще продължи да расте – има инерция общественото мнение да следва особено победителя, каза в анализа си Симеонов.

ВМРО: Днес ни налагат трета доза, утре ще ни наложат еднополовите бракове

„Вероятно ще расте и популярността на опозиционната формация „Възраждане“, защото тя прескочи летвата и много хора ще се ориентират към нея като опозиция на всичко. След това обаче минава меденият месец и започва реалният брак, когато от това правителство ще се очаква да чисти, да готви и прочее неща.

И тогава именно може да натежи това, че то е сложно, коалиционно и компромисно. Хубавото тук е, че всичките партии са „на един акъл“. Това не е коалицията „Орешарски“, това не е тройната коалиция. Това е еднопосочно управление и ми се струва, че това е шанс за страната.“

Първан Симеонов смята за проблем пред бъдещото управление това, че то „ще звучи прекалено либерално и западно за масовия български вкус“.

„Който е вкусът на едно застаряващо, бедно, разслоено, тоест консервативно и скептично общество. И със сигурност това либерално и прозападно звучащо управление до някоя и друга година ще породи много силна консервативна реакция.“

Подобни управления обикновено са успешни, защото са модернизационни, но им струва много, а понякога не успяват да го обяснят на обществото, допълни Симеонов.  

„Управленията, които могат да донесат промяна, не са точно коалиционните, или хайде голяма промяна. Управленията, които могат да донесат голяма промяна, са управления, които са подкрепени с мощна вълна от хората и имат комфорта да не правят компромиси. Случаят не е такъв, въобще рядко има такива случаи.“

Първан Симеонов прогнозира, че „промените ще бъдат внимателни“.

„Българското общество се отнася по темата Македония горе-долу както се отнася към ваксините. Има един негласен обществен консенсус“, каза още Симеонов.