Джок Полфрийман е напуснал България
Според bTV той не е в пределите на страната от два месеца
Осъденият австралиец за бруталното убийство на българския студент Андрей Монов през 2007 г. – Джок Полфрийман – е напуснал България. Информацията е на bTV, като според медията той не е в пределите на страната от два месеца.
През 2019 година състав на Софийския апелативен съд (САС) с председател Калин Калпакчиев и членове Весислава Иванова и Виолета Магдалинчева пуснаха над 6 години предсрочно убиеца на студента.
Позорният акт на състава на Калпакчиев предизвика вълна от негативни реакции и протести, а по-късно и бившият главен прокурор Сотир Цацаров поиска от ВКС възобновяване на делото за предсрочното му освобождаване заради сериозни съмнения в безпристрасността на председателя на състава и на колежката му Иванова.
Основният аргумент на Цацаров тогава бяха публично известните контактите между председателя на съдебния състав и ръководител на политизирания Съюз на съдиите в България Калин Калпакчиев и съдията – докладчик Весислава Иванова с Българския хелзинкски комитет (БХК).
„Съдия Калпакчиев е награждаван в ежегодно провеждани конкурси "Човек на годината", организирани от БХК, а съдия Весислава Иванова е включена в авторския колектив на годишния доклад на БХК за 2016 г. Сами по себе си, такива контакти с неправителствени организации не са укорими. В конкретния случай обаче, те обуславят основанията за отвод по чл. 29, ал. 2 НПК на председателстващия въззивния състав и на съдията – докладчик.
При липса на процесуална активност по чл. 31, ал. 1 НПК, те представляват нарушение от категорията на съществените, по смисъла на чл.348, ал. 2, т. 3 от НПК, което е основание за отмяна на постановения съдебен акт", мотивира искането си Цацаров.
Вторият аргумент на бившия главен прокурор да поиска възобновяване на делото беше твърдението, че актът, с който съставът на Калпакчиев е трябвало да се произнесе, е трябвало да бъде не „определение“, а „решение“.
Повече от 8 месеца, след искането на Цацаров, който вече дори не е в съдебната система, върховните съдии Жанина Начева, Бисер Троянов, Надежда Трифонова обаче се произнесоха, че безспорно актът, постановен от състава на САС, е трябвало да бъде определение. Именно това става и единствен повод съставът на ВКС да остави без разглеждане искането на бившия главен прокурор и да прекрати делото по него.
Калпакчиев и Иванова са добре известни с близките си отношения с Българския хелзинкски комитет (БХК), който през цялото време на Полфрийман в България го покровителстваше и работеше за неговото оневиняване. Въпреки това Калпакчиев и Иванова не се отведоха от делото за свободата на австралиеца, а срещу тях стартира и проверка от Инспектората на Висшия съдебен съвет по този повод. Малко след решението на ВКС, че австралиецът официално е свободен, съдът премахна и наложената му забрана за напускане на България и сега той на практика е заминал законно и без проблеми.
Парадоксално или не, но веднага след напускането на България се оказва, че Джок Полфрийман е кандидатствал за сътрудник на скандална евродепутатка Клеър Дели, известна в публичното пространство с връзките и пристрастията си към Русия, пише "Правен свят".
Дели е част от крайната левица в Европарламента, известна е с радикалните си възгледи. През 2012 г. е напуснала Социалистическата партия в Ирландия. На 12 септември тази година в британското издание Byline Times, популярно с разследванията си, излиза статия, озаглавена “Независими ирландски политици оправдават престъпленията на Кремъл".
Статията, написана от Сара Хърст с подкрепата на journalismfund.eu, проект за финансиране на журналистически разследвания, говори за “двама ирландски евродепутати, които редовно се появяват в спонсорирани от Русия медии, за да защитават империалистическите политики на Путин”.
В началото на статията се описва Мик Уолъс, близък съратник на Дели: “Ирландски евродепутат, който допуска, че бившата кандидатка за президент на Беларус Светлана Тихановска може да е "пионка на западния неолиберализъм", има дълга история на защита на Кремъл и призиви за отмяна на санкциите срещу Русия. Мик Уолъс е прям, когато става дума за нарушаване на човешки права по цял свят, но сочи като виновници предимно САЩ и Европа. Колежката на Уолъс в групата Independent 4 Change Клеър Дели има сходни възгледи за Русия".
По-нататък Сара Хърст пише: “Уолъс и Дели бяха арестувани заедно през юли 2014 г. заради опит да претърсват самолети, които според тях са използвани от американски военни.” Хърст припомня участието на Дели в предаването “Спутник” на Russia Today, думите й: “Колкото по-бързо спрем тази паника от Русия и да виждаме руски агенти навсякъде, толкова по-добре ще е за нашите общества, трябва да започнем диалог, за да продължим напред”. Интересно, тук виждаме че обичайният радикализъм на г-жа Дели е отстъпил място на една кротка, балансирана позиция.
Парадоксът в случая с желанието на Полфрийман да стане сътрудник точно на евродепутатката Дели е в това, че докато беше България той горещо бе защитаван от либералните кръгове, част от които е и самата организация БХК, докато заминавайки от страната ни явно рязко променя идеологическите си възгледи и вече е готов да работи с анархистки настроени политици, с ясно изразени действия в полза на руските интереси.
До момента не е ясно и дали Полфрийман е изплатил кръвнината на семейството на убития студент преди да реши да си замине от България.
Последвайте ни
6 Коментара: