Фондация Credo Bonum представя от 4 септември до 24 октомври изложбата Continuum на шейх Рашид Ал Халифа – най-известният художник в Бахрейн и един от най-забележителните автори на Близкия Изток, познати в света на съвременното изкуство. 

Публиката ще види минималистична живопис, вдъхновена от поп арта, разкриваща изключителна креативност. 

В изложбата Continuum са включени произведения от поредиците „Спектър“, „Вълни“ и „Розите на Багател“. 

Организатор на събитието е международно известният куратор Стефан Стоянов. 

Поредицата „Спектър“ предлага съвременна гледнаточка към „правилата за повторение“ на ислямското изкуство, сливайки изкусно традиционните естетически принципи с ехото на модерната арабска архитектура.

По подобен начин поредицата „Вълни“ отдава почит на морската история на Бахрейн, преплитайки ритмично повторение с културното наследство на острова. И накрая, „Розите на Багател“ се отправя на деликатно пътешествие, вдъхновено от флората на Шато дьо Багател, отразяващо съзерцанието на Рашид върху розата като природен обект и като метафора.

Тази многообразна колекция от произведения на изкуството въплъщава художествената еволюция на Рашид, извиквайки представите за ритъм, чистота и ефимерност.

В израз на нетърпението си за гостуването си в София, Рашид Ал Халифа сподели: „Радвам се да доведа творбите си в София и да споделя артистичния си път с публиката в България.

Continuum представлява празненство на традицията, културата и непрекъснато развиващата се природа на изкуството и за мен е чест да представя тези произведения в този красив град. Чрез тези поредици се стремя да свържа културното наследство със съвременна перспектива, канейки зрителите да се потопят в симфония от традиция и модерност.“

 

В коментар, кураторът на Кредо Бонум Весела Ножарова казва: „Артистичното пътешествие на Шейх Рашид еволюира през различни фази – от дълбоко емоционална фигуративна живопис през абстрактни композиции до мащабни скулптури на открито, където той смело експериментира с материали, цветове и символи.

Творчеството му винаги е уникално и завладяващо, като непрекъснато води динамичен диалог с публиката. Творбите, които имаме привилегията да покажем тук в София, са създадени през последните години и красотата на далекоизточното море, небето и пустинята и дълбокото преклонение към природата са майсторски синтезирани в изтънчена форма.“

Признат за най-големия покровител на изкуствата в Кралство Бахрейн, Рашид в момента заема длъжността на председател на Националния съвет по изкуствата на Бахрейн.

Страстен колекционер и меценат,той създава фондация на свое име през 2020 г. RAKArt Foundation намираща се в Рифа, Бахрейн, и се занимава с развитието на артистичната сцена, през насърчаването на международния обмен. 

Повече за творчеството на Рашид Ал Халифа

Вдъхновяван от заобикалящата го среда, бахрейнският художник Рашид Ал Халифа създава творби, които сливат традиционната и съвременната архитектура с естествения пейзаж.

Светлината, цветовете и атмосферата, специфични за природата на кралство Бахрейн, определят до голяма степен получените от Рашид формации, които той трансформира във впечатляващи стенни скулптури и завладяващи инсталации. Рашид непрекъснато черпи от своя опит и среда като източник на вдъхновение.

Последната му творба напомня за миналото в същия момент, в който отразява бъдещето, и по този начин извиква асоциации за традиция и наследство, но носи и присъща футуристична чувствителност.

Топографията на Бахрейн претърпява драстични промени, откакто Рашид започва артистичната си кариера като пейзажист през 70-те години на миналия век, но въпреки бързата урбанизация, духът на тези ранни дни все още се усеща. Да видиш ярките пастелни нюанси, които са носят по хоризонта на зазоряване, или залеза, блещукащ над тъмносините води; да изпиташ носталгията по традиционната архитектура или да почувстваш топлината на бахрейнската култура, която предизвиква спомени от миналото.

Рашид цели както да увековечи тези традиции, така и да предусети преходите.

Всеки период от творчеството на Рашид описва неговото продължаващо изследване и желание да слее традицията с модерността, както и природното със създаденото от човека. В много отношения творчеството му е изградено върху контрасти чрез неговия предмет и използване на материали; средство за изследване на трансформацията на родния пейзаж и за обмисляне на промените в живота му.

Фондация Credo Bonum, създадена през 2006 г. от Цветелина Бориславова, е независима неправителствена организация, която се стреми към положителна промяна в съвременното общество, фокусирайки се върху изкуство, климатични промени и опазване на културно-историческото наследство на България.