Разкрита е тайната на бурния любовен живот на писателя Стефан Цанев. Един от най-добрите му приятели "повдигна" завесата на интимния му свят, с уговорката името му да остане в тайна, твърди столичен ежедневник.

Любовната история между актрисата Доротея Тончева и поета Стефан Цанев само на пръв поглед изглежда праволинейна и лишена от перипетии. Установилата се помежду им хармония, скрепена с две общи дъщери и две доведени, се дължи чисто и просто на възрастта им и на факта, че са властни и амбициозни същества, които трудно си представят живота без партньори. Истината е, че преди да оформят официално отношенията си в гражданското, ексшефката на Театър "София" и бившият драматург на Сатирата имат зад гърба си няколко неуспешни брака. На младини известната артдвойка е участвала в любовни многоъгълници, достойни за перото на Шекспир.

В края на 50-те години младежът от русенското село Червена вода е изпратен да следва "Кинодраматургия" в СССР, където се залюбва със своя състудентка. Ражда им се дъщеричка, но съвместното съжителство между бъдещия автор на "Любовни булеварди" и неговата руска изгора трае колкото времето между два дубъла. След дипломирането си Цанев се завръща в родината, а бившето му семейство остава в СССР. През годините той на няколко пъти прави опити да се види с щерка си, но властите на двете страни не допускат срещата им нито тук, нито на неутрална почва. Малко по-късно Цанев се жени повторно за класическата музикантка Лидия Кантарджиева и става отново родител на женска рожба. Уж заживява като примерен баща и съпруг, но идилията се оказва измамна. Красивата и изискана Лидия, която се ползва с голямо уважение в компанията на мъжа си и в музикалните кръгове, ненадейно се увлича бурно по своя колега Милчо Левиев.

Чувствата им са взаимни, но джазменът е задомен за току-що блесналата на хоризонта естрадна певица от Бургас Росица Николова. Тя става звезда с парчето "Морското момиче Варна" и също толкова стремително залязва, след като благоверният й бяга от България. Стефан Цанев разбира, макар и последен, за забежката на жена си и мълниеносно подава молба за развод. Лидия отпрашва на гастрол в странство, като взима със себе си дъщеря им Анчето. Момичето заживява при баба си, която дава концерти в Германия. Цигуларката повече не се връща в отечеството. Някъде "по пътя" обаче е зарязана и от любовника си. Милчо Левиев се установява в САЩ, а Лидия, вече пенсионер, с днешна дата преподава цигулка в Падуа, Италия.

След шумно коментираните в писателското кафене "Бамбука" изневяра и "невъзвръщенство" на половинката му драматургът навлиза във фаза избиване на чивии, разказват негови събратя по перо, и започва да сменя партньорките си като носни кърпи. В този период написва поемата си за СССР "А вам какое дело", която е отхвърлена от всички литературни издания у нас. Чете я нелегално по квартирите на свои приятели, които я записват на магнетофон, но после, незнайно как, записът се озовава в ДС и дисидентът се прощава с поста си на драматург в Сатирата.

В края на 70-те години Цанев участва с невинната си пиеска "Джуджето и седемте Снежанки" в прегледа на новата българска драматургия за деца. Въпреки че е блестяща и игрива, журито почти единодушно гласува против награждаването й. Официалното обяснение гласи, че не била детска. Камъчето обаче е изплюто от членката на журито Георгина Богданова: "Не можем да награждаваме такава пиеса, в която Стефан Цанев се гаври с другарката Людмила Живкова. Коя мислите е злата магьосница?". Според колеги на драматурга "заровеното куче" трябвало да се търси на друго място. По това време лирикът разваля приятелството си с Любомир Левчев, с когото дълги години са били първи дружки. Разменят си по едно гневно послание в стихове. Стихотворението на Цанев се нарича "Стрелбище" и в него се казва: "Стреляй в мене, приятелю. Ти знаеш най-добре къде е сърцето ми!". Тогава Левчев е първи "зам" на Людмила в Комитета за култура. Директно управлява и театрите. Скандалът между двамата е съвсем пресен и комформистите от журито не искат да си имат неприятности.

По думите на столични клюкари известният културтрегер получил третата си булка - актрисата Доротея Тончева, от ръцете на... бившия й мъж Климент Денчев. Преди това поетът и известната жрица на Мелпомена дълго време движат в една тайфа. Стефан Цанев е близък приятел с Бате Климбо, който вече е покойник, а тогава оформя декора на крамолната му пиеса "Джуджето и седемте Снежанки" в стила на рисунките си в "Лека нощ". Преди повече от 30 години Климент Денчев е един от най-обаятелните и желани от колежките си театрали.

Съсловната мълва му приписва шеметна любовна авантюра с киноиконата Невена Коканова, негова колежка в Сатирата. "Венчето беше толкова затънала по него, че всяка нощ му правеше серенади под прозорците. Той обаче нещо я будалкаше. По едно време от мъка тя започна да пие, но се спря", издават ветерани от гилдията. Климбо е бил влюбен и в Муки, дъщерята на Стоянка Мутафова. Той върти паралелен роман с по-младата си колежка Доротея Тончева, която след участието си в "Бялата стая" и "Черните ангели" се налага като една от емблемите на българското кино. Но две толкова артистични натури, при това с подчертано бохемски нрав, трудно се задържат за дълго под един покрив. Климент Денчев се залюбва с красивата и интелигентна художничка Милена Йоич, дъщеря на актрисата Лили Попиванова и сръбския журналист Момчило Йоич, и бие шута на колежката си. И следващият му брак обаче приключва скоротечно. И художничката, и актьорът намериха изява извън България - Милена в Париж, а Бате Климбо до последно живееше в Канада.

По "официални данни" звездата на Театър "София" Доротея Тончева и Цанев се загаджосват в началото на 1978 г. в Руския клуб. След като повечето гости се разотиват, Стефан се вдига да си допие в квартирата на Доротея и останалото е ясно. Връзката им обаче е всичко друго, но не и безоблачна. Десетки пъти се разделят и събират. Накрая през 1981 г. ги женят с цял спектакъл в обредния дом на Поморие.