Бизнесът изрева: Липсват четвърт милион работници
Административното увеличение на минималната работна заплата и ръста на възнагражденията в администрацията увеличават разходите за труд
Българската икономика и бизнеса в страната се нуждаят от повече от 250 хил. кадри в различни сектори.
Най-голям е дефицитът в строителството и здравните грижи, това показва анализът на Агенцията по заетостта, цитиран от Марица.
Най-чувстивтелната липса е при тесните специалисти и ръководен персонал.
В същото време бизнесът очаква ръст на разходите си за труд, за да задържа квалифицираната работна сила. Това се дължи както на рекордния скок на МРЗ, така и на тенденцията възнагражденията да растат, за да могат работодателите да имат достъп до възможно най-добрите кадри във все повече свиващия се пазар на работната сила в страната.
Индустрията търси високо квалифициран, среден и висш персонал. Сезонни работници се търсят в селското стопанство и туристическия сектор. Кадри не достигат в търговията и услугите. Според бизнеса процедурата по вноса на работници от трети страни е възпрепятствана от тежката бюрокрация и липсата на дигитализация на процеса и на промени в нормативната уредба.
Квалификация на персонала
Докато чакат решението от властта, работодателите инвестират в квалификацията на персонала. Проучване на агенцията по заетостта показва, че 26% от бизнеса е готов да обучава служителите си по време на работа, но голямата част от близо 2/3 разчита обучението на работниците да се случва преди да бъдат наети.
"Само с високо образовани и квалифицирани хора ние ще успяваме да подобряваме своята конкурентност на фона на всички останали. Да се обърне внимание на специализираните обучения на работниците и служителите, не на онова общо образование, от което знаем за всичко, но малко, а за специализирани обучения, които да отговарят на изискванията на работодателя", коментира председателят на Българската стопанска камара Добри Митрев.
Административното увеличение на минималната работна заплата и ръста на възнагражденията в администрацията увеличават разходите за труд на бизнеса. Това принуждава работодателите да ограничават инвестициите, наемането на персонал и да повишават цените на произвежданите стоки.
Едва 60 хил. предприятия имат намерение да назначат персонал през тази година, а близо 40 хил. други фирми ще са принудени да свиват дейността си в следващите 12 месеца.
Последвайте ни
2 Коментара: